הולושביצה בפראג היא אחת מתוך 23 השכונות המגניבות ביותר באירופה

אם תשאלו פראגאים מהי השכונה הטובה למגורים בפראג מן הסתם תקבלו מגוון של תשובות לכן אנחנו ממליצים לסמוך על העיתונים הבריטיים הגרדיאן והאינדיפנדנט ועל טיים-אאוט שעושים זאת במקומם. ב-2019 טיים-אאוט כלל את שכונת Nové Město ברשימת השכונות המגניבות בעולם וב-2018 את קארלין. וינורדי, ז’יז’קוב וגם ורשוביצה מוזכרות לעתים קרובות גם באזורים המגניבים ביותר של פראג.

בעיתון האינדיפנדט דירוג השכונות נעשה לפי מערכת דירוג מורכבת וייחודית שבדקה 3 פרמטרים: תרבות, יצירתיות וערך מוסף. כמו כן, ניתן ציון חיובי ששיקלל את מספר בתי הקפה, גלריות האמנות וחנויות הווינט’ג יחסית למספר התושבים. הציון ירד אם השכונה כללה רשתות שיווק גלובליות כמו סטארבקס.

בשנת 2020 שכונת הולושביצה הוזכרה כחלופה מגניבה לאזורי התיירות הצפופים של העיר, הן ע”י האינדיפנדט והן ע”י הגרדיאן, זאת למרות שבעבר לשכונה היה מעט מאוד מה להציע למקומיים ועוד פחות לתיירים. עקב כך, אתר הפייסבוק של עיריית פראג, החל לקדם את הדירוג של השכונה עם האימוג’י “מרגיש מאושר” ובפוסט שנכתב שם נטען ש”השכונה משתנה לנגד עינינו”. העירייה חתמה את הפוסט עם ההאשטאג Holesovicedistrict#.

לפי האינדיפנדנט שכונת הולושוביצה בפראג נמצאת במקום ה-15 מתוך 23 שכונות אירופאיות במדד המגניבות. בגרדיאן העניקו לשכונה את המקום ה-7 מבין 10 השכונות המגניבות באירופה. הדירוג באינדיפנדנט מציין רק שבשכונה יש שפע של ברים מודרנים ומסעדות שמגישות אוכל אירופאי מעודכן, אבל הדירוג בגרדיאן מפורט הרבה יותר.

בעיתון שיבחו את השכונה ואת התחייה המרשימה שלה בעשור האחרון, בעיקר את העובדה שיזמים יצירתיים ומסחריים מנצלים שכר דירה נמוך ושטחים ריקים (בנייני דירות ומפעלים) ליצירת תשתית תוססת של גלריות, חנויות, בתי קפה, מועדונים וברים.

השכונה אכן השתנתה לאחרונה. ב-2015 בתי המטבחיים הישנים הפכו לגלריות לאמנות וחללים תעשייתיים הוסבו אף הם לגלריות, למשל ב-2016 מפעל בשם Továrna Holešovice החל להציג תערוכות ולהיות מקום עבודה לאמנים.

בעיתון כתבו שאמנם השכונה אינה יפה כמו Stare Mesto או Mala Strana, אבל התערובת של בנייני תעשייה ובתי מגורים מהמאה ה -19, מראשית המאה העשרים (כמה מהם בסגנון ארט-נובו) ומהתקופה הקומוניסטית יוצר מיקס מעניין. למשל: הסטודיו הטרנדי לאמנות DOX, שוק האופנה Vnitroblok, בית קפה Paralelní Polis שמקבל תשלום בביטקוין ועוד.

בנוסף, בעיתון ציינו שבשכונה יש כמה מקומות קולינריים מעניינים. למשל: Cafe Letka, Bistro 8, Sasazu, מסעדת סנדוויץ הסושי בסגנון טייק-אווי Onigirazu ומסעדת Cali Brothers. כמו כן, הם הזכירו לטובה את מגוון אפשרויות האירוח בשכונה. למשל: ההוסטל Sir Toby’s שחביב על תרמילאים ואת הסניף המקומי של Mama Shelter.

בעיתון גם דאגו לציין שבשכונה נמצאים שניים מהפארקים הפופולאריים בפראג: Stromovka ולטנה. הראשון עבר לאחרונה שיקום נרחב ומהשני נשקפים כמה מהנופים היפים ביותר בעיר, כך שהוא נחשב ובצדק מקום בילוי הן בקרב המקומיים והן בקרב התיירים. עם זאת, יש בשכונה מגרעות שלא נעלמו מעיניהם של העיתונים הבריטיים. למשל, חוסר במרכז אמיתי והעובדה שהיא מחולקת ע”י מסילות רכבת ואוטוסטרדות. בשכונה יש גם אזורי תעשייה לא מנוצלים והיא נחשבת לכזו שאין בה חיי לילה.

הדירוג הגבוה של השכונה מסתמך על ההסבה של חלק מאזורי התעשייה בשכונה לאזורי מגורים יוקרתיים, אך הסבה זו יוצרת הבדל בין התושבים המקוריים של השכונה לבין תושביה החדשים.

עם זאת, יש הרואים בשכונה כבר כיום מקום היפסטרי: “אני אוהבת את השכונה” אומרת אחת מדיירות המקום, “זו שכונה מגניבה עם הרבה תרבות ומסעדות, ברים טרנדיים ובתי קפה רבים. השכונה מוקפת ע”י הפארקים Stromovka ולטנה ושומרת על אוירה קהילתית – מה אפשר לבקש יותר?”

לתושב פראג מאז שנות ה-90 המוקדמות יש דעה אחרת: “שכונה נחמדה? אחת מ-23 השכונות המגניבות באירופה? במקרה הטוב זו אחת מ-23 השכונות המגניבות של פראג”. תייר אמריקאי שמגיע תכופות לפראג דווקא מבחין בשינוי החיובי ואומר: “השכונה הזו השתפרה דרמטית במובנים רבים. עדיין יש בה ליקויים אבל אני מופתע מהשנוי שהיא עברה ב-5 השנים האחרונות”.

תושב ותיק של השכונה דווקא מעודד את עצם הויכוח : “תמשיכו לדבר ואולי זה יעזור לשמור על השכונה כמו שהיא – זולה, מינורית ואפילו מוזנחת. ככה היא לא תיכבש ע”י ההיפסטרים ותתייקר” הוא אומר ומשווה זאת למלכוד 22.

הוא דווקא אינו מתרשם מהשנויים שעברו על השכונה: “עברתי לשכונה הזו מ-Hradčany לפני 9 שנים והשכונה מבחינתי לא השתנתה כלל. דווקא KFC נסגר ובמקומו נפתחה מסעדת בוריטו ומבחינתי אלו הם שני שינויים גדולים.”

השכונה עתידה עוד להשתנות: יש תכנון לבנות במקום קניון, להקים בניין בחצר הנטושה של תחנת הרכבת (תכנון שביצועו נדחה כבר מספר פעמים), לחבר את הכבישים שמתפצלים עכשיו בגלל הרכבת ובכך לאחד את שני חלקי השכונה, לשפץ את מרכז הירידים המוזנח Výstaviště ואפילו יש כוונה גם להנגיש את גדת הנהר לציבור.

המקום הכי מגניב באירופה? אולי עדיין לא, אבל כדאי לבדוק את הנושא בשנית עוד כמה שנים ובינתיים, אנחנו ממליצים להתחיל להשקיע בה. צרו איתנו קשר ונעזור לכם למצוא בה דירה או בניין להשקעה.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן