מצב שוק הנדל”ן בפראג

מצב שוק הנדל”ן בפראג

במהלך שנת 2012 נמכרו בפראג כ-4,000 דירות. נתון זה הוא כמעט כפול בהשוואה למספרים של שנת 2009 בה חווה שוק הנדל”ן בצ’כיה מיתון קשה. בנוסף לכך, ניתן לראות מאז 2009 מגמה של עלייה הדרגתית במכירות והמצב כמעט וחזר למספרים שהיו לפני המשבר.

מצב הנדל”ן בפראג בעקבות המשבר הכלכלי באירופה

צ’כיה ידועה ביציבות הכלכלית שלה. הן ביציבות המטבע המקומי מול תנודתיות היורו והדולר בעקבות המשבר הכלכלי והן בשוק הנדל”ן שאמנם חווה ירידה במחירים אבל לא חווה התרסקות מחירים כפי שאנו מכירים ממדינות הסובלות ממשבר כלכלי חמור.

בשנת 2012 צ’כיה החלה לחוש את שלבי היציאה מהמשבר הכלכלי. דבר זה התבטא בעלייה במכירות בשוק הנדל”ן. למעשה, מחירי הנדל”ן נשארו נמוכים כמו בתקופת המשבר שחלף כמעט.

הגורמים לעלייה במכירות של דירות בפראג

1) ריבית נמוכה במיוחד על משכנתאות.

2) עלייה באספקה של דירות מוזלות, כאשר המחירים הינם מהנמוכים שהיו בחמש השנים האחרונות.

3) הנחת המשקיעים כי על ידי קניית דירה הם יתחמקו מהאינפלציה ויספקו לעצמם כר פיננסי לפני פרישה.

מחירי הנדל”ן בפראג

המחירים של הנכסים בפראג ירדו משמעותית בהשוואה לתקופה שלפני המשבר. קונים שמים דגש רב בעיקר על פרוייקטים ברמת מחיר הנמוכה ביותר אשר מגיעה עד 50,000 קרונות למטר רבוע (כולל מע”מ).

הערכת האנליסטים היא כי גם השנה הביקוש יתרכז בפרויקטים ברמת המחיר הזו.

שלושה רבעים מסך המכירות יהיו ברמת מחירים של עד כ-55,000 קורונות למטר רבוע (כולל מע”מ). לעומת זאת, רמת מחיר הגבוהה מ-80,000 קרונות למטר רבוע (כולל מע”מ) תהווה רק 3% מכלל המכירות. דבר זה מושפע רבות מהעובדה שההיצע כרגע בשוק הנדל”ן בפראג הינו בערך גבוה פי 2 מהביקוש.

מיקום הנכסים

מפת מחוזות פראג

מחוזות פראג השונים מעניינים משקיעים מסוגים שונים. בפראג 9 תמצאו בעיקר דירות חדשות, אשר מהוות בערך 30% מההיצע הכללי של פראג. פראג 5 נמצאת במקום השני עם 1,518 דירות למכירה (22% מההיצע הכללי) ופראג 10 עם 1,076 דירות.

פראג 4 סוגרת את הרביעייה עם 1,044 דירות. מכירות של דירות חדשות בפראג 5 פחתו משמעותית ב-29% בשנה שעברה ופראג 10 מראה עלייה של 15% במכירות. פראג 10 חוותה עלייה גבוהה מאוד ביחס לשנת 2010, שנוצרה מהיצע של דירות זולות במיוחד באיזור זה.

סוג וגודל הדירות

הדרישה הגדולה ביותר בפראג הינה לדירות 2+KK, שמהווה בערך 41% מסך המכירות הכללי. במקום השני נמצא פלח דירות הסטודיו ובמקום השלישי הפלח של דירות 3+KK. כרגיל, ככל שהדירה גדולה יותר כך המחיר למטר יהיה נמוך יותר.

מימון בנקאי

בימים אלו הריבית של הבנק הלאומי הצ’כי הינה מהנמוכות ביותר שהיו אי פעם ומאוד משתלם לקחת משכנתאות על רכישת נדל”ן. אזרחים ישראלים יכולים לקבל משכנתאות על נכס נדלנ”י בגובה של עד 60 אחוזים ממחיר הנכס ובכפוף להוכחת יכולת החזר. אזרח צ’כי החי בצ’כיה, לעומתם, יכול לקבל עד 90 אחוז מימון על נכס למגורים.

מעוניינים בפרטים נוספים על נדל”ן בפראג? אנו כאן לשירותכם – צרו קשר עוד היום

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן