סיקור ביקורו של נשיא צ’כיה החדש, מילוש זמאן, בישראל באוקטובר 2013

 

מילוש זמאן

נשיאה החדש של צ’כיה שנבחר לא מזמן, מר מילוש זמאן, סיים לא מכבר ביקור בן ארבעה ימים (6-9/10/13) בישראל. המשלחת כללה את שרי האוצר, החוץ והתחבורה הצ’כים ומשלחת של כשלושים מנהלים בכירים בחברות צ’כיות אשר יש להם ענין בעשיית עסקים בישראל. במהלך הביקור הנשיא הצ’כי נפגש עם נציגים מהמשלה ומהאופוזיצה וביקר באתרים היסטוריים חשובים באיזור ירושלים. אל הנשיא התלווה על פי כללי הפרוטוקול הדיפלומטי גם שגריר ישראל בצ’כיה מר גארי קורן אשר נכנס לתפקידו בצ’כיה לפני כחודש בלבד.

הנשיא מילוש זמאן לנשיא פרס: “אני תומך באופן מלא במדינת ישראל”

הנשיא הצ’כי נפגש עם עמיתו שמעון פרס בבית הנשיא. ביקור זה נקטע בפתאומיות בשל פטירתו של הרב עובדיה יוסף מנהיגה הרוחני של מפלגת ש”ס. לאחר מכן הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ובמהלך הפגישה נחתמה אמנה בין המדינות למלחמה משותפת בפשיעה. בפגישות אלו הנשיא זמאן הביע והדגיש את תמיכתו במדינת ישראל והציע את כוחות הצבא הצ’כי באשר לסיוע לכוח האו”ם המוצב ברמת הגולן בין הגבולות של סוריה וישראל. בנוסף נפגש זמאן עם שרת המשפטים ציפי ליבני המובילה כעת את המו”מ עם הרשות הפלסטינית, והדגיש בפניה שלמרות המו”מ חובה להלחם באופן נחרץ בטרור. בהמשכו של הביקור הגיע הנשיא ל”יד ושם”, שם הניח זר לזכר הנספים בשואה ולאחר מכן עלה אל קבר חוזה המדינה בנימין זאב הרצל בירושלים.

שיתוף פעולה כלכלי בין המדינות

עם הנשיא השתתפו נציגים בכירים מחברות עסקיות בכירות במשק הצ’כי, נציגים אלו השתתפו בסמינר שהציג חברות ישראליות וחברות צ’כיות אשר מעונינות בשיתוף פעולה. החברות הצ’כיות עוסקות בעיקר בבנייה ויזמות, הנדסה ותעשיה ואוירונאוטיקה. אחת מהחברות הצ’כיות הינה AZD המתמחה בבנית מסילות רכבת וטכנולוגיות תקשורת לתחבורה. ניתן להניח שנציגי החברה התעניינו מאד בהחלטות ממשלת ישראל בקשר להקמת מסילת הרכבת בין אילת לבאר שבע.

בהמלך הביקור שר החוץ מר יאן קוהוט העניק מדליה לשגריר ישראל היוצא מר יעקב לוי על קידום ופיתוח יחסי ישראל צ’כיה. מר לוי שירת כשגריר בין השנים 2008 -2013

גורמים לא רשמיים משגרירות ישראל בפראג הביעו שביעות רצון מהצלחת הביקור של הנשיא הצ’כי ורואים בביקור זה צעד חשוב והוכחה לתמיכת הנשיא החדש ולידידותו למדינת ישראל.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן