סיקור המפגש הרביעי של ממשלת צ’כיה וממשלת ישראל בירושלים (G2G – 2016)

סבב ההתייעצות בין ממשלות ישראל וצ’כיה ממשיך והמפגש הרביעי נערך בירושלים במסגרת מפגש בין ממשלות (G2G) בתאריך 22/5/16 ובו השתתפו ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו וראש ממשלת צ’כיה, בוהוסלב סובוטקה. המפגש הזה התקיים במסגרת מפגשים דומים שנערכים בין ישראל לצ’כיה כפעם בשנה החל משנת 2012, בישראל ובצ’כיה לסירוגין, והוא כאמור הרביעי בסדרה. במפגשים הקודמים חתמו ממשלות ישראל וצ’כיה על הסכמים לשיתוף פעולה בתחומים שונים כגון: ביטחון, תרבות ומדע וכן בתחום הטיפול הסוציאלי והרפואי. חשוב לציין שצ’כיה הייתה חלוצת שיתוף הפעולה המדעי עם ישראל והיא הראשונה שהציבה בישראל דיפלומט צ’כי שמתמקד בתחום הסייבר. בשנים האחרונות צ’כיה נחשבת לאחת מבעלות בריתה של ישראל באירופה וידועה בעמידתה לצד ישראל בפורומים בינלאומיים שונים.

המפגש הזה שיקף את הבסיס המתמשך והאיתן לשיתוף הפעולה רב השנים בין ישראל לצ’כיה וביטא את האינטרס ההדדי בהמשכה של שותפות אסטרטגית בין שתי המדינות ואת ההיקף והעומק של הדיאלוג בין המדינות שמנוהל באופן קבוע ובדרגים הגבוהים ביותר. ראשי שתי הממשלות הדגישו במפגש את החשיבות שבשיתוף הפעולה בין ישראל לצ’כיה ושניהם ציינו שהיחסים בין המדינות מבוססים על קשרים מתמשכים של ידידות ועל אמון הדדי. הם בירכו על תחומים חדשים של שיתוף פעולה בין המדינות, כמו מדעים וטכנולוגיה והביעו רצון להמשיך בכך ואף לשדרג את הקיים על ידי הרחבת שיתוף הפעולה לתחומים חדשים. במפגש נחתמו 5 מסמכים חדשים של שיתוף פעולה בתחומים הבאים: הגנת סייבר, תיירות, שיתוף פעולה בינלאומי, שיתוף פעולה תלת-שנתי בתחומי המדע, התרבות והחינוך וכן שיתוף פעולה בתחומי הטכנולוגיה, המדעים והחדשנות.

לדברי ראש ממשלת צ’כיה הסכמים אלו מקדמים את שתי המדינות ותורמים לקרבה ביניהן. ראש ממשלת ישראל חיזק את דבריו ואמר שהסכמים אלו מצעידים קדימה את שתי המדינות ולטענתנו ישראל וצ’כיה יכולות להתחדש הודות לשיתוף הפעולה ביניהן. ראש ממשלה ישראל מעודד כל שיתוף פעולה בין ישראל וצ’כיה וטוען שכל יוזמה בתחום זה היא מבורכת וחיובית. הוא אף הזמין את צ’כיה להציע הצעות שיקרבו את השלום בין ישראל לשכנותיה והבטיח לקבלן בשמחה ובחיוב.

למפגש הרביעי שנערך השבוע קדם סמינר כלכלי ישראלי-צ’כי בנוכחות ראשי שתי המדינות ובהשתתפות אנשי עסקים משתי המדינות והוא נערך לאחר מפגשים קודמים בין בעלי תפקידים בכירים בצ’כיה ובין נשיא מדינת ישראל, ראובן ריבלין. הביקור השבוע בבית הנשיא של ראש ממשלת צ’כיה היה ביקור גומלין על ביקורו של הנשיא ריבלין בצ’כיה בחודש אוקטובר האחרון. הנשיא ריבלין אמר במפגש זה שהיחסים בין ישראל לצ’כיה משקפים את עומקם של היחסים הקיימים בין שתי המדינות כיום וכן את הצורך להרחבת שיתוף הפעולה בתחומים שונים ביניהן בעתיד. ראש ממשלת צ’כיה אמר בתגובה שלישראל ולצ’כיה ערכים והיסטוריה משותפים וחיזוק הקשרים עם ישראל חשובים לצ’כיה כי הם משקפים את מסורת רבת שנים של חברות בין שתי המדינות.

בכיר צ’כי נוסף שהתארח בישראל הוא שר החוץ הצ’כי ולפני כחודש אירח אותו הנשיא ריבלין במשכן הנשיא. בפגישה ביניהם הביע השר הצ’כי תקווה לשיתוף פעולה עתידי עם ישראל בתחומי שונים כמו תחבורה ורפואה. הוא אף מסר שצ’כיה מביעה רצון לחבור לפרויקטים שמבצעת ישראל בעיקר בתחומי האנרגיה, התשתיות, הבנייה ומסילות הברזל ואף מעוניינת ללמוד את השיטות הנהוגות בישראל בתחום הרפואה ולהעביר קורסים להכשרת רופאים צ’כים ע”י רופאים מישראל.

מרכז המידע של Conbiz

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן