תוצאות סקר איכות החיים בצ’כיה 2016

מחוז פראג נבחר כמחוז הטוב ביותר למגורים בצ’כיה ע”פ סקר שנערך ע”י מכון Datank. הסקר כלל 1400 משיבים מ-14 מחוזות בצ’כיה והוא נערך ברציפות משנת 2011. בסקר זה מדורגים 54 קריטריונים שונים בתחום איכות החיים במחוזות צ’כיה השונים. איכות סביבה, בריאות, חינוך, תנאי עבודה, כוח קנייה, תיירות, בטחון אישי ועוד.

מחוז פראג (שכולל את העיר פראג) נבחר למקום הראשון בסקר של שנת 2016 הודות למשכורות הגבוהות בעיר, לקלות מציאת העבודה, לשירותי הבריאות והודות לקיומם של ארגונים רבים בתחום האזרחי וההתנדבותי. המחוז אמנם סובל יחסית למחוזות אחרים משיעורי פשיעה מעל הממוצע ומחוסר בשטחים ירוקים, אך חל שיפור בהם לעומת השנה שעברה. בתחום ההשקעה באיכות הסביבה מחוז פראג עלה תוך שנה מהמקום האחרון בסקר למקום החמישי.

במקום השני בסקר נמצא מחוז Pardubice. הודות לשיפור בתנאי עבודה והשקעה בסביבה (שבשניהם הוא במקום הראשון) טיפס המחוז אל המקום השני מהמקום התשיעי בשנה שעברה. המחוז גם הגיע למקום השלישי בתחום האבטלה והשתפר בתחומי תשתיות הכבישים והפשיעה. עם זאת, המחוז הגיע “רק” למקום השני הכללי הודות למחסור בתשתיות, בפעילויות פנאי ובחינוך.

מחוז פילזן הגיע למקום השלישי כמו בשנה שעברה, אך איבד את הבכורה שבה זכה בשנת 2011 וב-2014. המקום השלישי הגיע לאחר שקלול נתונים. מצד אחד בפילזן שיעור אבטלה נמוכים ומשכורות גבוהות ואחוז גבוה של מתקני ספורט ופנאי (בתחום הספורט המחוז הגיע למקום הראשון). מצד שני, בתחום התשתיות וההשקעה בכבישים מחוז פילזן הגיע למקום האחרון מתוך 14 המחוזות.

רשימת המחוזות הבאים בדירוג

4. דרום בוהמיה

5. Hradec Králové

6. קרלובי וארי

7. זאלין

8. ליברץ

9. דרום מורביה (והעיר ברנו בתוכה)

10. מרכז בוהמיה

11. Vysočina

12. אולמוץ

13. Ústí nad Labem

14. Moravia-Silesia

לתוצאות האלו יש משמעות עולמית ולא רק מקומית : מדד איכות החיים שנערך ע”י חברת מרסר ב-2016 בדק 230 ערים בעולם. העיר פראג הגיעה למקום ה-69 שמשמעו שהיא נמצאת בשליש הראשון של הערים הטובות בעולם. לישראל אגב יש נציגות אחת ברשימה, תל אביב שנמצאת במקום ה- 104 וזה לא ההבדל היחיד בין שתי הערים.

סקרים נוספים מאששים שוב ושוב את איכות החיים בצ’כיה יחסית לאיחוד האירופי ולעולם בכלל. סקר שנערך במדינות האיחוד האירופי ב-2016 בדק את איכות החיים ע”פ מספר קריטריונים: כוח הקנייה, הבטחון האישי, רמת הבריאות, יוקר המחייה, זיהום האויר ועוד. בסקר זה הגיעה צ’כיה למקום הראשון במזרח אירופה ולמקום ה-15 מתוך מדינות האיחוד האירופי. 

סקר שנערך ב-2016 ע”י חברת Henley & Partners בדק את איכות החיים ב-161 מדינות. איכות החיים נמדדה לפי חוזק הכלכלה, רמת הבריאות, החינוך והיציבות. כמו כן נבדק חוזקו של הדרכון המקומי, כלומר היכולת של אזרחי כל מדינה לנוע בחופשיות ולעבוד או ללמוד ללא צורך בויזה. צ’כיה הגיעה למקום ה-15 בעולם (79.1 נקודות מתוך 100). למעשה, ההבדל בין צ’כיה לגרמניה שלקחה את המקום הראשון מסתכם ב-4 נקודות דירוג בלבד.

נתונים אלו ורבים אחרים הופכים את צ’כיה ליעד אידיאלי למגורים ולהשקעה עסקית. לפרטים נוספים על החיים בצ’כיה ועל השקעה במדינה צרו איתנו קשר

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן