ההבדלים בין דירות רגילות לדירות אטלייר (Atelier) בצ’כיה

אטלייר, הינו שטח בנוי המיועד למטרות מסחריות, למשל חנות או בית עסק. למעשה זוהי דירה רגילה אשר אינה עומדת בסטנדרטים של דירות מגורים, לרוב בגלל כמות האור הטבעי או רמת הרעש מעבר למה שהוגדר בחוק. בפועל, ניתן להשתמש בדירת אטלייר גם כדירה למגורים.

לרוב דירות אלו נבנות כחלק מבניין מגורים ולכן ישווקו כדירות למגורים, בגלל מיקומן הן פחות יתאימו למשרדים או מסחר. הגדרת הדירה כאטלייר תתרום למחיר האטרקטיבי של הדירה, אך לצד היתרונות ישנם גם חסרונות שצריך לקחת בחשבון. במאמר זה נרכז את הנקודות המרכזיות שצריך לשקול כאשר שוקלים קנייה של דירת אטלייר.

מיסוי

מע”מ

ראשית, משום שהדירה אינה מוגדרת כמיועדת למגורים, המס החל עליה הוא שונה מאשר במצב של דירות רגילות. בצ’כיה המע”מ על מסחר הוא 21% בזמן שבדירות מגורים מדובר על מע”מ בגובה של 15%. במקרה של דירת אטלייר, משום שהיא מוגדרת כשטח מסחרי, המע”מ יהיה בהתאם – 21%.

מס רכישה

מס רכישה עבור דירות יד שניה בצ’כיה עומד על 4%. דירות חדשות אמנם פטורות ממס רכישה, אך פטור זה אינו חל על דירות אטלייר ושטחים מסחריים, לכן רוכש דירת אטלייר חדשה יחוייב בתשלום מס רכישה בסך 4 אחוזים.

רישום הנכס ככתובת קבועה לאזרח צ’כי

שיקול נוסף שצריך לקחת בחשבון, הוא כי לא ניתן לרשום דירת אטלייר כדירה למקום מגורים קבוע, משום שהדירה מוגדרת למטרות מסחריות. עניין זה ישפיע בעיקר על מי שירצה לקבל תושבות קבועה בעיר, ופחות על מי שמעוניין להשקיע מרחוק. נוסף על התושבות הקבועה לא יהיה ניתן לקבל הטבה במחיר החניה האזורית, מאותה סיבה. 

משכנתא

במידה וישנה משכנתא על דירת אטלייר, לא יהיה ניתן להתקזז בתשלומי המס במידה והיא משמשת למגורים אישיים. אך לעומת זאת, לטובת השכרה למגורים או לצרכים מסחריים, ניתן יהיה לדווח על ההכנסות ועל הוצאות המשכנתא.

מחיר זול

מבחינת איכות הדירה, מבנה ותכנון, דירות אטלייר עשויות לעיתים להיות זהות לחלוטין לדירות אחרות באותו בניין. דירה בקומות הנמוכות למשל, ראשונה או שנייה, יכולה להיות בהבדל של כ-10 אחוזים, אך מחיר השכירות בה יהיה כמעט זהה. מחיר הדירה והתשואה במצב כזה עשויים להיות מאד אטרקטיביים, שכן זו יכולה להימכר במחיר הנמוך אף בעשרה אחוזים מהמחיר הרגיל.

לסיכום

לסיכום, לרכישת דירות אטלייר ישנן יתרונות וחסרונות שונים. לעיתים נתונים אלו ישפיעו בצורה משמעותית על איכות הדירה, ולעיתים ניתן למצוא דירות אידיאליות מבחינת מחיר הרכישה ואפשרות גובה השכירות. על מנת לדעת להעריך את איכות הדירה ואופן התשואה שלה אין תחליף לבעל מקצוע מנוסה שמכיר את שוק הנדל”ן הצ’כי. 

כמו תמיד, נשמח לסייע לכם בנושא. צרו איתנו קשר

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן