בקרוב תוכלו לעבוד בצ’כיה בלי צורך באישור עבודה!

עבודה במשרד ביתי

ממשלת צ’כיה רוצה לבטל את הצורך באישורי עבודה לזרים מ-10 מדינות שאינן חברות באיחוד האירופי. כולל ישראל.

זרים מעשר מדינות מחוץ לאיחוד האירופי כנראה לא יצטרכו אישורי עבודה בצ’כיה החל מיולי 2024. לעובדים מאוסטרליה, יפן, קנדה, דרום קוריאה, ניו זילנד, בריטניה, ארה”ב, ישראל, סינגפור וטייוואן צפויה להיות גישה חופשית לשוק העבודה הצ’כי.

בסוף מרץ 2024 נרשמו בלשכות העבודה בצ’כיה כ-10,000 עובדים מעשר המדינות שברשימה -80% מהם עבדו בתפקידים שדרשו רמת מיומנות גבוהה, כך שההסדרה צפויה להקל על מצבם של מומחים ומנהלים ממדינות זרות.

ההצעה להסדרה חדשה עתידה להיות מאושרת בממשלה ביום רביעי, 12.6.2024 כאשר הקבינט יוכל להתאים את רשימת העובדים בהתאם למצב הנוכחי של שוק העבודה.

“בבחירת המדינות, נלקחה בחשבון העובדה שהעדיפות של צ’כיה היא לתמוך בגיוס והעסקה של עובדים בעלי כישורים גבוהים. מבחינה ביטחונית, במקרה של המדינות הנבחרות, מדובר במדינות עם רמת סיכון מינימלית”, אמרה שרת העבודה הצ’כית במסמכים שהוגשו לממשלה.

לדבריו, הצעדים יקלו ויזרזו את הכניסה לשוק העבודה הצ’כי לזרים הנהנים ממשכורות הגבוהות מהממוצע בשוק, מה שיפחית גם את הנטל המנהלי על המעסיקים. משרד העבודה הצ’כי מדגיש שעובדים ממדינות אלו אינם חיים ועובדים באופן בלתי חוקי בצ’כיה, כך שהם לא מבקשים בה מקלט.

לדברי שרת העבודה, אנשים מהמדינות ברשימה החדשה לא צריכים להזדקק לאישור עבודה, כרטיס עובד או כל כרטיס אחר. ההצעה להסדרה הוגשה לממשלה לאחר דיון משולש שכלל שרים, איגודי עובדים ומעסיקים והתקיים בתחילת מאי 2024. משרד העבודה הציע במקור שבע מדינות, אך לאחר דיון הם הוסיפו לרשימה את טייוואן, סינגפור וישראל.

משרד העבודה מציין במסמכי הרגולציה כי המדינות ברשימה הן לא רק מהחזקות כלכלית בעולם, אלא גם שהן מקיימות שיתוף פעולה אינטנסיבי לאורך זמן עם צ’כיה. מחברי התקנה מציינים כי במדינות אלו לא ניתן לדרוש “גישה הדדית” לעובדים צ’כים.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן