אמזון עוברת לצ’כיה

אמזון משקיעה בצ’כיה

אם נסתובב בפראג נוכל לראות שלטי ענק שמפרסמים משרות באמזון, הקמעונאית המקוונת הגדולה בעולם. המשרות המוצעות כוללות מנהלי משאבי אנוש, מומחים לטכנולוגיית מידע ומנהלי ביניים. צ’כיה היא עוד מדינה שבה מפתחת אמזון את פעילותה.

זוהי אבן דרך נוספת עבור החברה – עד עתה הקימה אמזון את מרכזי הלוגיסטיקה שלה במערב אירופה ובמדינות הרבה יותר גדולות מצ’כיה. עכשיו יש לאמזון תכניות גדולות עבור צ’כיה ופולין, שכוללות השקעות של מיליארדים. בהשוואה למערב אירופה, מציעה צ’כיה כח אדם זול ומיומן ואיגודים מקצועיים בעלי כוח מוגבל – גורם משמעותי בהתחשב בבעיות הנוכחיות של החברה בגרמניה. יחד עם זאת, נהנית צ’כיה ממיקום אסטרטגי ותשתיות מעולות.

התכניות של אמזון התקבלו בברכה על-ידי הנציגים הרשמיים של ממשלת צ’כיה אשר מצהירים בהתמדה על תמיכתם בהשקעות אלו. תמיכה חזקה משקבלת מהצהרותיהם של ראש הממשלה סובוטקה, הנשיא זמאן ושר התעשיה והמסחר יאן מלאדק, שמילאו תפקיד פעיל במו”מ עם הרשויות המקומיות. מרכזי לוגיסטיקה חדשים מבטיחים הרבה מקומות עבודה חדשים ואלו חשובים לשם פיתוח אזורים פחות משגשגים.

התקשורת עם הרשויות המקומיות חיונית

אמזון נתקלה במכשולים מסוימים, כפי שקורה לרוב עם פרויקטים גדולים. המכשולים הללו עצרו את הבנייה של מרכז לוגיסטיקה בברנו ועיכבו את הקמתו של מרכז לוגיסטיקה בדוברוביץ’. הסיבה לסיבוכים המוקדמים הללו היא העדר תקשורת ראשונית עם הרשויות המקומיות. הרשויות המקומיות מושפעות מההשקעות הניכרות ויש להן הסמכות להחליט מה ייבנה בשטחן. אמזון למדה מניסיון זה והיא לא נרתעת מתכניותיה הגדולות עבור צ’כיה – בשיתוף עם הצ’כים, מחפשת אמזון פתרונות שיניבו רווחים עבור כל המעורבים.

כעת ברור שאמזון תפעיל לפחות שני מרכזי לוגיסטיקה בצ’כיה. על מרכז לוגיסטיקה שלישי עוד לא הוחלט. במקביל, אמזון חתמה על עסקה לשכירת שטחים משרדיים נרחבים ברובע Dejvice בפראג.

מרכז לוגיסטיקה בדוברוביץ’ למוצרים מוחזרים

מרכז הלוגיסטיקה הראשון של אמזון בצ’כיה ממוקם בדוברוביץ’. המרכז נפתח ב-2013. הוא משתרע על שטח של 25,000 מ”ר ומעסיק כאלף איש. המרכז משמש מוקד לקליטת מוצרים שמוחזרים על-ידי לקוחות מגרמניה. אמזון בחרה בדוברוביץ’ עבור המרכז והוא נמצא בסמיכות לנמל התעופה ואצלב האבל ונהנה מגישה קלה לרשת התחבורה הבינעירונית.

מרכז לוגיסטיקה בדוברוביץ’ עבור השוק האירופאי

מרכז הלוגיסטיקה השני יהיה ממוקם בסמוך למרכז למוצרים מוחזרים. אבן הפינה של מרכז לוגיסטיקה זה, שאמור להשתרע על שטח של 95,000 מ”ר (כשטחם של 14 מגרשי כדורגל) הונח בספטמבר 2014. העלות המשוערת של פיתוח האתר היא 75 מיליון אירו (2 מיליארד קורונה צ’כית). מנהל אמזון אירופה טים קולינס, שר התעשיה והמסחר מלאדק ונציג עיריית דוברוביץ’ השתתפו בטקס הנחת אבן הפינה. 

החברה היזמית פנטוני מתכננת לסיים את הבנייה במהלך קיץ 2015 – החברה מדווחת שעד כה הכול מתנהל כמתוכנן. מרכז הלוגיסטיקה החדש בדוברוביץ’ יספק 1700 משרות קבועות ועוד 3000 עונתיות תוך 3 שנים מפתיחתו. מרכז ההפצה ישרת לקוחות ממערב אירופה. מרכז ההפצה מצוי במיקום נוח עבור מוכרים צ’כים באמזון שיקבלו כך גישה קלה ללקוחותיהם הזרים.

תכניות אחרות של אמזון בצ’כיה

מר טשנר, דובר אמזון בצ’כיה, מאשר שאמזון מוסיפה לחפש אתרים מתאימים עבור מרכזי לוגיסטיקה בצ’כיה.

אמזון גם שכרה משרדים בשטח כולל של 5800 מ”ר ברובע Dejvice האטרקטיבי, בבניין חדש בשם The Blox. השכרת אלפי מטרים של שטחים נוספים נמצאת בשלבי מו”מ. במשרדים יועסקו עובדי צווארון לבן, ביניהם מנהלי משאבי אנוש שיעסיקו עובדים עבור המחסנים.

Amazon.cz

לאמזון אין נוכחות משמעותית בשוק הצ’כי וצרכנים צ’כיים משתמשים בדרך כלל בשירותיהם של קמעונאי אינטרנט צ’כיים. הדומיין Amazon.cz עדיין מפנה את המגיעים אליו ל-Amazon.co.uk. בהתחשב בשוק הצ’כי המצומצם, אמזון לא נותנת עדיפות גבוהה לפנייה לצרכנים צ’כיים.

מתקני הלוגיסטיקה שנפתחים עתה ישמשו בעיקר שווקים זרים. אולם אמזון מודעת מאוד למיקום האסטרטגי ולמעלות אחרות של צ’כיה. למשל, מחירי השכירות של משרדים בצ’כיה הם בין הנמוכים ביותר במרכז ומזרח אירופה. ההשקעות של אמזון הן דוגמא טובה לניצול אפקטיבי של צ’כיה עבור פעילות עסקית במערב אירופה.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן