הקאמבק של הבנייה הטרומית בצ’כיה

מספר הצ’כים שמשקיעים בדירות בבנייה טרומית בפראג כדירה שנייה להשקעה הולך וגדל, כך מדווח העיתון הכלכלי Hospodářské noviny. לדברי העיתון, מחירן של דירות בבנייה טרומית, שפעם היו בבת עינו של המשטר הקומוניסטי, הוא כמחצית ממחירן של דירות מלבנים, ושכר הדירה בדירות הזולות יותר הוא כ-75 אחוז מהממוצע החודשי.

לדברי העיתון הכלכלי Hospodářské noviny, הולכת וגדלה ההתעניינות בדירות בבנייה טרומית, המכונות פנלאק (panelák), לא כנכס ראשון אלא לצורכי השכרה, כהשקעה שמבטיחה תשואה גבוהה. בשונה מדירות בבניינים ישנים יותר שנבנו מלבנים, דירות טרומיות בפראג הרבה יותר זולות כהשקעה ראשונית, שכן מחירן נמוך בכמחצית. שכר הדירה על דירות טרומיות בעיר, אומר העיתון, המצטט את אחד ממנהלי אתר הנדל”ן הגדול ביותר בצ’כיה, הוא יותר משני שליש הממוצע החודשי, דבר המבטיח החזר מהיר למדי של ההשקעה הראשונית. תחום הנדל”ן, שנתפס לרוב כשוק בטוח יחסית, נותר אטרקטיבי למרות שיש לומר כי בניינים טרומיים נושאים סיכון מסוים: לכן עדיף במידת האפשר להשקיע באתרים שכבר עברו שיפוץ כדי לצמצם את הסיכון להיתקל בהפתעות בלתי צפויות.

אילו דירות טרומיות הן המבוקשות ביותר?

אין זה מפתיע כי דירות הממוקמות בסמוך לתחבורה ציבורית – ובמיוחד לקווי המטרו – וכן ליד אזורים ירוקים, הן בין האטרקטיביות ביותר. העיתון מצטט סוכן נדל”ן של רימקס אשר מזכיר בהקשר זה חלקים מסטודולקי. קונים רבים משקיעים בדירות חדר קטנות המכונות גרסונקי. גם מחוץ לפראג ישנה התעניינות בדירות קטנות להשכרה, אבל זו ניכרת במיוחד בערים כמו פילזן כי קל מאוד להשכיר דירה בעיר אוניברסיטאית. לדברי העיתון, הריבית הגבוהה ביותר כרגע היא באזור קרלובי וארי.

האם תימשך התעניינות הרוכשים בדירות הפנלאקי?

לדברי העיתון הכלכלי, ההתעניינות בחודשים האחרונים כבר גרמה לעלייה מסוימת במחירים המבוקשים; אם מגמה זו תימשך, האופציות להשקעה ייעשו פחות אטרקטיביות עם הזמן; בנוסף, יקטן ההיצע של דירות טרומיות. כבר עתה ניכרת ירידה מסוימת של 2% מאז 2015, לדברי העיתון, ומשמעות הדבר שחלק מהאופציות האטרקטיביות יותר עתידות להיעלם בסופו של דבר.

מעוניינים ברכישה של דירה להשקעה בצ’כיה? צרו איתנו קשר

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן