איך בעלי דירות בצ’כיה יכולים להגן על עצמם מעשן של מנגלים ממרפסות?

אם יש לכם דירת נופש משלכם בצ’כיה או אם אתם שוקלים לקנות אחת כזו שימו לב לאחד הדיונים המרתקים שיש בפראג בשנים האחרונות. קיץ הוא זמן להתרגעות ולמנוחה והוא כבר ממש בפתח – אבל לא כולם נהנים בקיץ – בעיקר לא אלה מאיתנו שיש בבעלותם דירה בבניינים טרומיים או בבתים משותפים בצ’כיה. לעתים קרובות אנו עדים לתופעה שבה דיירים או בעלי דירות מתלוננים על שכניהם עקב עשן של סיגריות או של מנגלים מהמרפסות. מצד שני אנו נתקלים יותר ויותר בתלונות אנונימיות על בעלי מרפסות למרות שהם השתמשו בהן באופן נורמלי וחוקי לחלוטין. אז איך להתמודד עם מחלוקות שכנים אלו ומה אומר החוק הצ’כי בעניין?

לפי החוק האזרחי הצ’כי בעל הבית צריך להימנע מכל דבר שנחשב השחתה כולל של מים, עשן, אבק, גז, ריח, אור, צל, רעש, רטט וכל מה שגורם לאפקט דומה. (החוק קורא לכך “פליטה של חומרים”) במידה והם מגיעים לשטחם של בעלי בתים אחרים (שכנים) במידה שאינה פרופורציונלית לנסיבות ושגורמת להגבלת השימוש הרגיל בשטח השכן. עקרון חוקי בסיסי זה מתייחס גם לדירות בבעלות פרטית וכן לדירות שהן בבעלות משותפת ולדירות שכורות.

איך לפרש נורמה זו? האם הכוונה היא שאסור לעשן סיגריה או להכין כמה נקניקיות במנגל?

למשל בנושא מנגלים במרפסת במהלך הקיץ חשוב לא לחצות את סף השימוש הפרופורציונלי. למה הכוונה דה-פקטו? בקיץ נהוג להדליק מנגל מדי פעם ולכן במקרים אלו לא נוכל לדבר על שימוש חורג בנכס ע”י האדם שמדליק את המנגל במרפסת. עם זאת, אם השכן שלכם מדליק מנגל במרפסת שלו כל יום ומתיר לעשן המנגל להגיע לחלונות השכנים, התנהגות זו יכולה להביא להשלכות חוקיות. אגב, רשויות מקומיות בתחום בריאות הציבור התעלמו עד כה ממקרים של עשן מופרז או שימוש במנגל בבתי מגורים.

הרשויות מעודדות שכנים ליישב את הסכסוך ביניהם מחוץ לכותלי בית המשפט. עם זאת, במקרים שלא ניתן ליישב מחלוקות אלו מחוץ לבית המשפט אין אפשרות אחרת מלבד ביצוע של פעולה חוקית כנגד השכן כדי למנוע ממנו שימוש לרעה בנכס. התובע יידרש להוכיח בבית המשפט שהעשן המופרז או המנגל משכנו מגביל אותו משימוש רגיל בדירתו (למשל במרפסת או בשטחים דירתיים ציבוריים). ההוכחה תהיה קשה אם השכן נהנה מסיגר, מסיגריות או מנקניקיות בגריל על המרפסת מדי פעם. עם זאת, התביעה תוכח כמוצדקת אם השכן מעשן לעיתים קרובות עד שניתן להריח עשן גם בדירת התובע.

ישנה אפשרות נוספת לדיירים לנצל את חוזה השכירות שלהם או את החוק האזרחי לטובתם. אתם יכולים לתבוע מבעל הבית שלכם לסייע לכם להשתמש בדירה בצורה נכונה ונאותה, ובמקרה זה הכוונה היא לחיות בדירה בלי עשן יומיומי מסיגריות של שכנים. במקרה שבעל הבית נכשל בשיפור המצב הדיירים יכולים לסיים את חוזה השכירות או לבקש מבעל הבית הנחה בדמי השכירות.

אם ממשיך השכן לעשן סיגריות או להדליק מנגל גם לאחר קביעה של בית משפט בעניינו הוא יכול להיות חשוף לקנס בגובה של עשרות אלפי קרונות צ’כיות. כמו כן, הוא יחויב בתשלום של הוצאות המשפט.

אתם יכולים להרחיב את פעולותיכם המשפטיות כנגד שכנים באזורים דירתיים ציבוריים במידה והם מעשנים באופן מוגזם באזורים ציבוריים של הבית המשותף . הגבלה על עישון יכולה להיכתב באופן מפורש בחוקי הבית המשותף שהם מחייבים לפי חוק הדיור המשותף (הבית המשותף נחשב להחזקה משותפת של כל בעלי הדירות בבניין). הפרה של חוקי הבית יכולה במקרים מסוימים להביא לביטול חוזה השכירות של אותו שכן.

קראו כאן עוד על נדל”ן בצ’כיה

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן