בעל נכס בצ’כיה? אלה האפשרויות שעומדות בפניך אם הדייר לא שילם שכר דירה

גבר ואישה צועדים מחוץ לבית בן 3 קומות ליד עץ ירוק בפראג

נתחיל בבשורה הטובה. אתם יכולים להתנחם בידיעה שזו בעיה נפוצה מאוד. בכל זמן נתון כ-20% מכלל המשכירים מתמודדים עם שוכרים שלא משלמים שכר דירה. עם זאת, פינוי דיירים סרבני תשלום או תביעת פיצויים בגין נזקים, עלולה להיות בעייתית ביותר – מה שמצריך חודשים של התדיינות משפטית והשקעה ניכרת של כספים כדי לפתור אותה.

אם כבר יש לכם שוכרים בעייתיים אז אתם מאותם 20% אומללים, אבל אם לא – בטח תשמחו לדעת שישנן דרכים להפחית את הסיכון להיתקל בסיבוך כזה בעתיד, אך כעת עליכם לטפל בסוגיה.

אין פתרון קסם לדיירים הבעייתיים שלכם, זאת כי כל אחד הוא אדם ייחודי עם הבעיות שלו. מכיוון שכך, חשוב לדעת שלא תמיד כדאי לאיים בפינוי הדירה או בפינוי בכוח, שכן לעיתים קרובות ניתן לפתור את המצב ביתר גמישות ועדינות. עם זאת, אתם חייבים להיות מוכנים לשלוף את נשק יום הדין – אולי תצטרכו אותו!

איחור בתשלום שכר דירה ותשלומים אחרים

לדיירים שלכם עשויות להיות סיבות שונות לאיחור בתשלום שכר הדירה. יכול להיות שהם חיים בצמצום ללא עתודת מזומנים, כך שהם מחכים לתלוש המשכורת שלהם כדי לשלם לכם. יכול להיות שהם מתמהמהים מסיבה כלשהי או לא מסודרים מטבעם ופשוט שכחו.

תהא הסיבה אשר תהא, כדאי לספק לדיירים תזכורת ואזהרה מנוסחת שתכלול שני אלמנטים בצורה ברורה: האחריות המשפטית שחלה עליהם לשלם והקנסות הכספיים שיעמדו בפניהם אם לא יעשו זאת.

בדיקת התשלומים באופן קבוע ושליחת תזכורת לשוכרים שלכם יכולה לפתור את הבעיה, רק קחו בחשבון שאם אתם שוכחים לעשות זאת – סביר להניח שגם הדיירים ישכחו.

אז מה לעשות?

אם לא קיבלתם את התשלום בזמן, מומלץ לשלוח לדיירים תזכורת במייל שתכלול שני צדדים:

  • מצד אחד דרישה להסדרת התשלום תוך שלושה ימי עבודה ואזהרה מהשלכות של אי התשלום (סיום חוזה, פינוי, תשלום דמי קנס ועלויות נלוות).
  • מצד שני, הבנה שאי התשלום היה טעות לא מכוונת, כך שתשלום במועד ימנע  את ההשלכות השליליות.

כ- 95% מהדיירים המאחרים לא רק ישלמו כאשר יקבלו אזהרה, אלא גם יימנעו מאי הנעימות של איחור בעתיד.

איחור כרוני בביצוע התשלומים

עם זאת, המצב שונה בתכלית כאשר עומדים בפני דיירים שנמנעים מתשלום שכר הדירה מספר חודשים ברציפות. יכול להיות שהדיירים איבדו את מקום עבודתם, אבל יכול להיות שמדובר ב”סרבנים כרוניים” – כאלה שנכנסו לדירה מראש ללא כל כוונה לשלם את דמי השכירות.

כלל אצבע – דיירים שלא שילמו את שכר הדירה במשך שלושה חודשים רצופים, מפרים את החוזה ואינם זכאים עוד להודעה של שלושה חודשים על פינוי.

המשמעות היא שניתן להגיש הודעת פינוי מיידית, אבל אתם כמשכירים תפסידו את דמי השכירות מאותם שלושה חודשים. לצערכם תוכלו לקבלם רק לאחר הליך משפטי.

איך תוכלו לדעת שיש לכם עסק עם סרבנים כרוניים?

סביר להניח שלסרבני תשלום כרוניים יהיו לא מעט חובות ועיקולים, מה שניתן לבדוק ברשומות ציבוריות. יתר על כן, תמיד מומלץ לשאול שוכרים פוטנציאליים לגבי מקורות המימון שלהם לשכר הדירה.

גביית שכר דירה באיחור

שכר דירה של חודש או חודשיים מכוסה בדרך כלל על ידי הפיקדון של השוכרים שלכם. אתם מחויבים ליידע אותם על כך ועל אפשרות לתביעה משפטית. עם זאת, ההליכים הללו הם באחריותו של עורכי הדין שלכם, כך שייתכן שהטיפול בתיק יכול להימשך מספר חודשים עד שנה.

איך מונעים את הבעיה? חוזה קפדני

אם חוזה השכירות שלכם לא ערוך בקפידה, אתם עלולים למצוא את עצמכם ללא כל סעד משפטי בר-אכיפה. לכן, עליכם תמיד לכתוב את חוזה השכירות באמצעות עורך דין מוסמך. אל תעשו בחיים, בשום פנים ואופן, שימוש בתבניות אינטרנט של חוזי שכירות גנריים.

פינוי החייבים

הדיירים מחויבים לעזוב את הדירה מיד עם סיום תקופת ההודעה המוקדמת של שלושה חודשים. עם זאת, המציאות לעיתים שונה בתכלית, כך שאתם עשויים להתמודד עם מצב שבו השוכרים גוררים אתכם לפנות אותם.

אתם יכולים לקרוא למשטרה לנכס ולהתעמת עם הדיירים, זאת בעילה שאין להם בעלות חוקית להשתמש בדירה או זכות להישאר בה. עם זאת, אתם לא יכולים לפנות את הדיירים בכוח, וכך גם המשטרה ללא צו מבית המשפט שניתן לבקש רק במסגרת צעד מקדמי.

לכן, לפני יציאה להליכים ארוכים אלו כדאי להתייעץ עם עורך דין. עם זאת, עדיף לנסות לתקשר ישירות עם הדיירים ולהגיע איתם להסדר מחוץ לכותלי בית המשפט. אם החייבים מסרב לתקשר איתכם, כדאי לנסות לפנות למשפחתו ו/או לערבים שלהם במידה ויש.

לא כל הדיירים לא משלמים מזדון. בהחלט אתם עלולים למצוא את עצמכם מול דיירים שאינם משלים מסיבות אובייקטיביות: אם חד הורית לילדים, קשיש חולה או הורים שאיבדו את מקום עבודתם.

זה טבעי, במצבים אלה, להיקרע מבפנים. אתם לא רוצים להסב עוד קשיים לאנשים האלה, אבל אתם לא יכולים לפרנס אותם ברכוש שלכם.

השיטה הטובה ביותר במקרים כאלה היא לעזור לדיירים מאחורי הקלעים, למשל לחבר אותם עם מוסד או ארגון המוקדשים לסיוע לאנשים במצבם. לאחר מכן יש לפעול לפי הנהלים המקובלים.

סוף מעשה במחשבה תחילה

הדרך הטובה ביותר למנוע בעיות היא לסנן דיירים בעת הגשת הבקשה למגורים בנכס שלכם, לוודא מראש עד כמה שניתן את מקורות ההכנסה שלהם. אנחנו בקונביז עם ניסיון בניהול של מאות נכסים בפראג ובצ’כיה, מבקשים מכל דייר צ’ק בטחון, בודקים שאין לו חובות, בעיות משפטיות ועוד.

פנו אלינו עוד היום כדי לשמוע על הפתרונות שלנו לטיפול בדיירים סרבנים, כך שלעולם לא תצטרכו להתמודד איתם בעצמכם.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן