לפראג יש את מספר העסקים הגדול ביותר בעולם שמקבלים מטבעות וירטואליים

מניתוח של המגזין הכלכלי פורבס שהתבסס על נתונים של Coinmap מתקבלת תוצאה אחת – פראג היא הראשונה בעולם בתחום הביטקוין ובה נמצאים רוב המקומות שמקבלים תשלום בביטקוין (147 מקומות). אחרי פראג ברשימה התברגו 9 הערים בואנוס איירס, סן פרנסיסקו, מדריד, ניו יורק, אמסטרדם, בוגוטה, וונקובר, לונדון ופריז.

הדירוג מבוסס על מספר המקומות שקיבלו תשלום בביטקוין ואינו מחשב את היחס לגודל האוכלוסייה. למעשה, אירופה וצפון/דרום אמריקה שלטו ברשימה של פורבס על חשבון אפריקה, אסיה ואוסטרליה הודות להגבלות בשימוש במטבע זה במספר מדינות כמו סין, מדינות המפרץ ועוד. לעומתן דווקא בתל אביב נרשמה סצינת קריפטו סוערת.

זה אולי נשמע מדע בדיוני אבל יש אנשים שכבר היום מנצלים את מפת הביטקוין, למשל “נוודי קריפטו” – אנשים שנודדים ממקום למקום באמצעות הביטקוין בלבד. בפורבס ציינו שלפחות נווד אחד בילה את קיץ 2017 בפראג מסיבה אחת – הודות לקלות השימוש בביטקוין בעיר.

הביטקוין נחשב למטבע פופולרי במדינות שבהן אין מטבע יציב, למשל בוונצואלה מתבצעות 8% מעסקאות הביטקוין בעולם, למרות שיש לה אוכלוסיה של 31.57 מיליון איש בלבד – פחות מחצי אחוז יחסית לאוכלוסיית העולם.

עם זאת בצ’כיה בכלל ובפראג בכלל המגמה הפוכה. למשל, בדרך כלל יש הבדל בין אזורים עירוניים וכפריים בתחום הביטקוין, אבל בעיר הצ’כית הצפונית Žatec (שמונה רק 20,000 איש) יש מעל 50 מקומות שמקבלים תשלום בביטקוין. ואגב, מדינה נוספת ששוברת את המגמה הזו היא הולנד.

פראג היא גם ביתו של קפה ביטקוין, בית הקפה היחיד בעולם שמקבל אך ורק תשלום בביטקוין ולא באמצעי תשלום אחרים. ובאותו בניין נמצאים גם המשרדים הראשיים של Paralelní Polis – מרכז לקידום תשלום באמצעים חלופיים שמארגן כנסים עולמיים בנושא.

העיר היא גם ביתם של SatoshiLabs, חברה שעובדים בה מומחים וחובבים בתחום המטבעות הוירטואליים (לא רק ביטקוין, גם את’ריום, מטבע פאי ועוד). החברה הייתה חלוצה בכמה תחומים בטכנולוגיית הביטקוין ופיתחה חומרות בנושא. גם חברת General Bytes שעוסקת בתחום הקריפטולוגיה ונחשבת לשנייה בגודלה בעולם ממוקמת בפראג.

עוד על עסקים בפראג

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן