רילוקיישן לפראג? חובה לקרוא

כמה זמן נדרש כדי לשכור נכס בפראג?

תשובה – הכל תלוי במה שאתם מחפשים ובדרישות שלכם. אם אתם מחפשים דירות במחיר סביר במרכז העיר אתם צריכים להזדרז – הביקוש לדירות במיקום זה הוא גבוה והן לעיתים מושכרות תוך פחות מ-48 שעות. גם דירות קטנות עם אופציה להשכרה לטווח קצר קשה להשיג.

מה צריך לדעת לפני שמתחילים לחפש דירה בפראג?

תשובה – קודם כל אל תתפתו להצעות נדל”ן בפייסבוק (אלא אם אלה פרסומים ישירים של סוכנות נדל”ן כלשהי). שמענו על הונאות רבות, למשל אנשים שלא נזהרים ומתפתים לשלם מקדמה לפני חתימת חוזה, מגיעים לפראג ולא מוצאים את האדם לו שילמו..

מומלץ לקבוע את סדרי העדיפויות ולחפש דירה שעונה על פרמטרים שונים החשובים לכם, למשל זמן הנסיעה לעבודה, המרחק ממוסדות חינוך וכדומה.

מה מחירי השכירות של דירות בפראג?

תשובה – המחירים בפראג הם נכון לעכשיו בשיא ונעים בין 15,000-35,000 קרונות צ’כיות לחודש לדירה בת כחמישים מטרים ויש כמובן גם מחירים יקרים יותר. הכל תלוי במיקום הנכס, בגודל שלו, בציוד שנמצא בו ועוד…

איפה מומלץ לשכור דירה בפראג?

תשובה – ברובעים 4,6 ו-7. בכולם יש נגישות תחבורתית מצוינת, שפע של פארקים ושירותים עירוניים רבים ומחירי השכירות בהם עדיין סבירים. אבל, יש לא מעט שכונות מומלצות אחרות. כל אחת ויתרונותיה וחסרונותיה.

מה צריך לקחת בחשבון מבחינת עלויות נוספות, למשל חימום?

תשובה – כדאי לקרוא בעיון את הסכם השכירות ולבדוק מה הוא כולל. לפעמים השוכר הוא זה שאחראי על התשלומים לשירותים שונים – מה שאומר שצפויות להיות עלויות נוספות. כמו כן מומלץ לבדוק את הרמה שירותים אלו (חימום, מעלית, מערכות חשמל, מים וכו’) כדי שלא יהיו הפתעות לא נעימות במידה והשוכר משלם עבורן (קלקולים, תקלות וכו’).

האם יש תשלומים נוספים כמו פיקדון? איך זה עובד?

תשובה – בצ’כיה נהוג לשלם פיקדון לבעל הבית. הפיקדון זה הוא בדרך כלל בגובה של חודש-חודשיים שכירות, אבל אם הדירה הושכרה מרוהטת הוא יכול להיות גבוה יותר.

מה המשמעות של kk?

תשובה – המשמעות של kk היא פינת מטבח. מונח זה נפוץ בבניינים חדשים כי בהם המטבח הוא חלק מאזור המגורים ולא חדר בפני עצמו. כלומר, אם מתואר דירה בגודל 2 + kk המשמעות היא שיש בה שני חדרים ופינת מטבח. כנ”ל לגבי kk+ 4,3+ kk וכו’. מצד שני, אם הדירה מתוארת בתור 2+1 המשמעות שיש בה שני חדרים וחדר נוסף שהוא המטבח. קראו עוד כאן בהרחבה.

האם מותר להכניס חיות מחמד לדירה שכורה?

תשובה – לפי החוק הצ’כי בעל הבית אינו יכול לאסור החזקה של חיות מחמד בדירה. מצד שני – דירות ידידותיות לחיות מחמד נחשבות נדירות, כלומר לרוב נדרש משא ומתן בנושא עם בעל הבית ופיקדון גדול יותר.

מה לגבי השכנים הצ’כים? האם הם ידידותיים? האם מקובל לדפוק על הדלת שלהם ולהציג את עצמי?

תשובה – באופן כללי השכנים הצ’כים נוטים להיות קצת ביישנים. אנגלית היא לא שפה נפוצה בקרב הדור המבוגר ומקובל שבאחריות הדיירים החדשים ליצור קשרי שכנות. מומלץ לכל דייר חדש להציג את עצמו בפני שכניו כדי ליצור מערכת יחסים ידידותית – זה תמיד יכול רק להועיל.

האם אני יכול להזמין חברים או בני משפחה להתארח בדירה?

תשובה – כמובן. ביקורים של חברים ובני משפחה אינם בניגוד לשום חוק בצ’כיה. אם הם ישראליים ויזת התייר שלהם תקפה ל-90 יום רצופים. לגבי אורחים ממדינות אחרות – כדאי לבדוק.

מה תקופת ההודעה המוקדמת המקובלת לפני עזיבת הדירה?

תשובה – תקופת סיום השכירות צריכה להיות מוסדרת בחוזה. לרוב מדובר ב-3 חודשים והתראה של חודש נחשבת לנדירה. בדרך כלל אם הדיירים רוצים לצאת מהדירה מוקדם מהצפוי- הם יאבדו את כספי הפיקדון אלא אם הגיעו להסכמה בנושא עם בעלי הנכס.

מידע נוסף על עבודה בצ’כיה

מהן השכונות המומלצות לשכירת דירה בפראג?

רובעים 4, 6 ו-7 נחשבים מצוינים לשכירת דירה הודות לנגישות התחבורתית, לשפע של פארקים ולקיומם של שירותים עירוניים רבים לצד מחירי שכירות סבירים. עם זאת, גם שכונות אחרות מתאימות למגורים בשכירות. כאן תוכלו לדעת עליהן עוד.

מה המשמעות של המונח kk?

המשמעות המילולית של המונח היא “פינת מטבח” והכוונה שהמטבח הוא לא חדר בפני עצמו אלא חלק מאזור המגורים (אופן ספייס), רעיון שמקובל בדירות חדשות. קראו כאן בהרחבה על המונח ועל המשמעות הנדל”נית שלו.

האם צריך אישור עבודה כדי לעבוד בפראג?

עבודה בפראג מותרת רק לבעלי ויזת עבודה שאותה מוציאים בשגרירות צ’כיה בישראל, אבל מרגע שהשגתם את האישור אתם מסודרים כי צ’כיה בכלל ופראג בפרט נחשבת גן עדן לעובדים. לא בכדי חברות בינלאומיות רבות בחרו במדינה כמרכז האסטרטגי והלוגיסטי שלהן. בהצלחה!

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן