הדרכון הצ’כי – בין עשרת הדרכונים החזקים בעולם

המדד שקובע את הדירוג של דרכון מסוים לוקח בחשבון את מספר המדינות בהם בעל הדרכון יכול לבקר בלי ויזה מראש או לקבל ויזה מיד עם הגעתו אל היעד. בדרך כלל, מדינות שכרתו ביניהם הסכם בנושא מציעות אחת לאזרחי השנייה כניסה חופשית למדינה.

ב-2022 דירוג של חברת Nomad Capitalist (חברת ייעוץ למהגרים) הציב את הדרכון הצ’כי במקום ה-6 בעולם (ביחד עם פורטוגל ופינלנד) בסקר שכלל 199 מדינות. דירוג זה לקח בחשבון לא רק את מספר המדינות שאליהן יכולים להיכנס אזרחי המדינה ללא ויזה, אלא גם אלמנטים נוספים כמו מיסים, החירות האישית ועוד. פירוט מלא של האלמנטים שנלקחו בחשבון מופיעים כאן

ב-2021 אתר הנלי גילה שמחזיקי דרכון צ’כי יכולים להיכנס ל-185 מדינות בלי צורך בויזה – מה שמקנה לו את המקום השביעי ברשימה. מדובר בעלייה בדירוג של 5 מקומות יחסית לשנים הקודמות.

לשם השוואה, המחזיקים בדרכון בבריטניה או בארה”ב יכולים לנסוע ל -186 מדינות ללא ויזה, רק מדינה אחת יותר מאלה שמחזיקים דרכון צ’כי. במקום הראשון נמצאות סינגפור ויפן שאזרחיהן יכולים להיכנס ללא ויזה ל-192 מדינות. גרמניה ודרום קוריאה תופסות ביחד את המקום השני עם 192 מדינות. את המקום השלישי חולקות 4 מדינות: פינלנד, איטליה, ספרד ולוקסמבורג. במקום הרביעי נמצאות 5 מדינות (אוסטריה, צרפת, דנמרק, שבדיה והולנד) ובמקום החמישי נמצאות פורטוגל ואירלנד

במקומות האחרונים ברשימת הדרכונים המבוקשים בעולם לפי הנלי נמצאות תימן, סומליה, סוריה, פקיסטן, עיראק ונפאל. סוגרת את הרשימה אפגניסטן שהדרכון שלה מקנה כניסה ל-26 מדינות בלבד.

באותה מידה קשה להוציא ויזה למדינות אלה. מבקרים במדינות עם תנאי כניסה לא כל כך ידידותיים מחייבות ברוב המקרים למסור להם מידע על כניסתו ויציאתו של המבקר במדינה, מכתב הזמנה, מידע מפורט על מקומות השהייה במדינה במהלך הביקור כמו גם הטלת אגרות על המבקרים. טעויות במסירת הפרטים יכולות לגרום להשהיית הויזה, או גרוע מכך, לביטולה.

רשימת המדינות עם הדרכונים החזקים בעולם לפי הנלי

 1. יפן וסינגפור – 192
 2. דרום קוריאה וגרמניה – 190
 3. איטליה, ספרד ולוקסמבורג – 189
 4. אוסטריה, צרפת, דנמרק, שבדיה והולנד- 188
 5. פורטוגל ואירלנד – 187
 6. בלגיה, נורבגיה, ניו זילנד, בריטניה, שוויץ וארה”ב – 186
 7. צ’כיה, אוסטרליה, יוון, קנדה ומלטה – 185

רשימת המדינות עם הדרכונים הגרועים בעולם לפי הנלי

 1. תימן, סומליה, סוריה, פקיסטן, נפאל ועיראק – 39
 2. אפגניסטן – 26

דו”ח אחר בנושא של חברת Henley & Partners מעניק לדרכון הצ’כי אמנם רק את המקום ה-8 ברשימת הדרכונים החזקים בעולם, אבל טוען שדרכון זה מקנה כניסה ל-187 מדינות ולא ל-185 כמו שטוען אתר הנלי.

לפי הדירוג של חברת Nomad Capitalist המדינות בעלות הדרכונים הטובים ביותר הן לוקסמבורג, שבדיה, אירלנד, בלגיה, שוויץ, הולנד וסינגפור. המדינות שסוגרות את הרשימה לפי דירוג זה הן אפגניסטן, עיראק, תימן, פקיסטן, אריתראה וצפון קוריאה.

ואם במקרה תהיתם היכן ישראל ממוקמת אז הדרכון הישראלי נמצא ביציבות כבר כמה שנים במקום טוב באמצע לפי הדירוג של הנלי. ב-2019 הוא היה במקום ה-23 וב-2020 ירד מקום אחד למקום ה-24, מה שמאפשר לנו כניסה ל-161 מדינות ברחבי הגלובוס. לפי הדירוג של חברת Nomad Capitalist אנחנו במקום ה-59 ביחד עם מקסיקו.

אם ברצונכם לקבל דרכון צ’כי והנכם זכאים לכך, קראו כאן מידע נוסף על כך או צרו איתנו קשר ונשמח לסייע לכם.

Scroll to Top
יצירת קשר

  X
  צור קשר דילוג לתוכן