אחרי 12 שנים של המתנה כיכר ואצלאב בפראג משנה את פניה

לאחר 12 שנות המתנה סוף סוף התקבל אישור לשיפוץ כיכר ואצלב ע”י משרד האדריכלים יעקב סיגלר. הצעתו של משרד זה זכתה בתחרות לעיצוב הכיכר שאורגנה ע”י עיריית פראג עוד ב-2005, אך שורשי השיפוץ עמוקים יותר וראשיתו עוד בימים שואצלב האוול היה נשיא צ’כיה (1998-2002). זוהי כמובן בשורה נהדרת למשקיעים באיזור.

כיכר ואצלב הוקמה באמצע המאה ה-14 ושימשה בתחילה כשוק סוסים. כיכר זו הייתה עדה לאירועים היסטוריים רבים, למשל הקראת הצהרת העצמאות הצ’כית ב-1918, הפלישה הסובייטית ב-1968, צלצול המפתחות כחלק ממהפכת הקטיפה ב-1989 ועוד.

בהודעת העירייה בפייסבוק נכתב : “סוף סוף! הויכוח על צורת הכיכר הסתיים. המדרכות בכיכר יורחבו והיא תהיה ירוקה יותר ללא חשמלית ועם פחות מכוניות”. גם יעקב סיגלר בירך על האישור בראיון לעיתון Mladá fronta Dnes: “התכנית שאושרה תוכיח שמשהו קורה ומשתנה בפראג”.

הסוגיות שעיכבו את האישור כללו חששות בנוגע לשימור המראה של הכיכר, חששות לגבי סוגי העצים וחששות בטחוניים, למשל האם ייחסמו מצלמות האבטחה במקום. בעיה שטרם נפתרה היא דוכני הנקניקיות בכיכר וטרם הוחלט עתידם : עיצוב מחדש או סילוק.

במסגרת השיפוץ המדרכה בכיכר תורחב ב-25% ל-17 מטר על חשבון 70 מקומות חנייה, מה שיותיר רק 20 מקומות חנייה בכיכר. כמו כן, לצד ארמון Koruna תישתל שורה נוספת של עצים ויוספו עצי דולב לעצי הליים הקיימים.

התכנית שאושרה אינה כוללת חשמלית, וזאת למרות הדיון שמתנהל על בנייה מחדש של מסלולי החשמליות בכיכר. מסלולים אלו פעלו בה כמאה שנה עד שהופסקה תנועת החשמליות בכיכר בשנת 1980.

ראש העיר פראג, Adriana Krnáčová כתבה בפייסבוק שהאישור הוא חדשות טובות: “זה צעד משמעותי ושיפוץ כיכר ואצלב עכשיו קרוב מתמיד. הכיכר זקוקה לשיפוץ ודחייתו למשך 12 שנים הייתה עקב חוסר רצון ללכת עד הסוף. היום אנחנו נמצאים במצב שזה פשוט הכרח. עכשיו נחכה להיתר בנייה אבל אפשר באופן תאורטי לבצע כמה עבודות הכנה כבר עתה”.

לדבריה ניתן לקבל היתר בנייה במהירות ותקוותה היא שהשיפוץ יתחיל בשנה הבאה. היא הוסיפה ואמרה שלדעתה הכיכר כיום אינה ממלאת את תפקידה כמרכז החיים של פראג. גם ראש מחוז פראג 1 Oldřich Lomecký בירך על ההחלטה. בראיון לעיתון Mladá fronta Dnes הוא קיווה ששיפוץ הכיכר יחייה את גדולת העבר שלה.

מועד תחילת עבודות השיפוץ אמנם עדיין לא ידוע אך כתוצאה מהשיפוץ צפויים מחירי הנדל”ן באיזור לעלות. אם שקלתם השקעה במרכז העיר פראג. זה הזמן וזה המקום. צרו איתנו קשר ונשמח לסייע גם לכם.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן