המלחמה באוקראינה וההשפעה על המשכנתאות בצ’כיה

הפלישה הרוסית לאוקראינה - דגל אוקראינה

בתאריך 24 בפברואר 2022 פלשה רוסיה לאוקראינה תוך שהיא מסבה נזקים עצומים לכלכלתה, לכלכלת אוקראינה וכתגובת שרשרת גם לכלכלת אירופה והעולם. כמה ימים לאחר הפלישה הבנק הלאומי הצ’כי שלל את רישיון הבנק הרשמי שהיה עד אז לבנק הרוסי סברבנק כחלק מחבילת הסנקציות נגד רוסיה.

בעקבות ההודעה הזו הבנק הכריז על סגירת הבנק ופירוק החברה המנהלת אותו בצ׳כיה. סברבנק אמנם אינו היה בנק גדול אך פעילותו היתה רבה ולעיתים נתן הלוואות ומשכנתאות בתנאים אטרקטיביים בעיקר לאזרחים רוסים שקיבלו את המימון בקלות יחסית על סמך הוכחות של הכנסות מרוסיה. יום לאחר סגירת הבנק כל הלקוחות שניסו להיכנס לחשבון הבנק האינטרנטי שלהם קיבלו הודעה על הסגירה ולמעשה לא יכלו לגשת לחשבונות שלהם כלל, לברר מידע או לבצע פעולות.

אם אני לקוח של סברבנק בצ’כיה, מה עלי לעשות?

הכספים של לקוחות הבנק מבוטחים עד לסכום של 100 אלף אירו לפי החוק הצ’כי כך שכל מי שהיה לו בחשבון סכום דומה או פחות ממנו יקבל את מלוא הסכום אך מי שהיה לו סכום גבוה יותר כרגע לא מוגן וצריך להתאזר בסבלנות ולהמתין כדי לראות מה יהיה בהמשך עם הבנק ועם הכספים שהופקדו בו.

חשוב מאד לשים לב לשלם את המשכנתאות בזמן!

אלו שיש להם משכנתאות בסברבנק, נדרשים להמשיך לשלם את המשכנתא שלהם לחשבון נאמנות מיוחד שהוקם לצורך קבלת סכומים אלו כדי שלא יצטברו להם איחורים וקנסות הנובעים מהחוזה שנחתם בעת קבלת המשכנתא.

סביר מאד להניח שבהמשך אחד הבנקים הצ’כים ירכוש את כל תיקי המשכנתאות כחבילה אחת ולמעשה תישמר ללקוחות הריבית והתנאים שהיו בעת שהם קיבלו את המשכנתא (בימים אלו אנחנו בשיא של שער הריבית).

במידה והתיקים לא יירכשו על ידי בנק אחר אלא על ידי גוף פיננסי אחר ישנו סיכוי שתנאי המשכנתא ישתנו והלקוחות יקבלו שערי ריבית שמתאימים לתאריך הזה כלומר ריבית גבוהה יותר. לכן ישנה חשיבות לשמור על התשלומים באופן קבוע.

במידה ואושרה לכם משכנתא אך טרם השתחרר הסכום, ככל הנראה המשכנתא לא תשוחרר בעתיד הנראה לעין מאחר והבנק נסגר. במקרה כזה דברו איתנו וננסה לסייע לכם במהירות.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן