2020 והביקוש לדירות חדשות בפראג עולה על ההיצע

הביקוש לדירות חדשות בפראג צפוי לעלות ב-3.4 אחוזים בשנת 2020 בהשוואה לשנת 2019 אבל מספר הנכסים הזמינים יגדל ב-1.4% בלבד – כך עולה מסקר שנערך בקרב 40 יזמים מקומיים ע”י חברת CEEC Research. בשנה הבאה (2021) הביקוש לדירות חדשות אמור לעלות ב-3.1% יחסית ל-2020, אבל ההיצע יהיה גבוה רק ב-0.8%, כך שהיזמים צופים שהעניין בשיפוץ של דירות ישנות יגדל.

מנהל חברת Geosan Development, פטר בנש, אמר לסוכנות הידיעות הצ’כית כי הקצב האיטי בקבלת היתרי בנייה משמעו אחד – היזמים לא הצליחו להגיב בגמישות לביקוש הגבוה כיום בשוק הנכסים. ממשלת צ’כיה התחייבה להאיץ ולפשט את הליך ההיתרים באמצעות נוהל בנייה חדש, אך הוא אמור להיכנס לתוקפו רק החל מהשנה הבאה ומי יודע מה תהיה מידת ההצלחה בשימוש בו.

עם זאת, החקיקה המתוכננת אינה נעדרת מביקורת. התלונה הנפוצה היא שהחקיקה משחקת לידיהם של היזמים על חשבון האינטרס הציבורי. חלק מהמומחים אף כינו את החקיקה בלתי חוקתית, בעיקר בשל העובדה שהיא אושרה במהירות גבוהה במיוחד. היזמים מצידם אומרים כי בנייה במרכז העיר אינה אטרקטיבית להם, כך שהם מצפים שכמה מהפרויקטים האטרקטיביים ביותר שלהם בשנים הקרובות יהיו במרחק נסיעה מפראג. הם גם מאמינים שדירות של 60 מ”ר ומטה ונכסים שנרכשו להשכרה יהיו מבוקשים במיוחד. לעומת זאת, דירות מעל 100 מ”ר במרכז הבירה יהיו לדבריהם פחות מבוקשות.

כמעט שלושת רבעים מהיזמים שרואיינו הגדירו את המצב כבעיה, כלומר העובדה שיש ירידה בזמינותם של בתים לרכישה, ירידה שנובעת ממחירי דירות גבוהים, עליית מחירים של קרקעות, עובדים בתחום הבנייה וחומרים, נטל מס גבוה ומתנאי משכנתא לא נוחים. מנהל איגוד היזמים, Tomáš Kadeřábek, אמר כי המצב הכללי ביחס לזמינותם של בתים לרכישה היה כה קשה – מה שגרם לממשלה לנקוט בפעולת חקיקה.

על פי נתונים של חברות הבנייה והתשתיות Trigema, Skanska Reality ו-Central Group, מחירי הדירות חדשות בפראג עלו בסוף השנה באוקטובר ב -11.5 אחוזים לרמה של 106,713 קרונות צ’כיות למ”ר. לפי סוכנות הידיעות הצ’כית המפנה התרחש באמצע 2015 ובשנתיים שלאחר מכך המחירים עלו ב-2.3%. מאז המחירים טיפסו ב-92%.

רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה בשוק הנדל”ן בפראג ולקבל הצעות מעניינות? הרשמו לניוזלטר שלנו כאן.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן