למרות הקורונה: מחירי הנדל”ן בצ’כיה עלו בכ-8% במחצית הראשונה של 2020

מחירי הנדל”ן בצ’כיה עלו בכמעט 8% לעומת 5% באיחוד האירופי במחצית הראשונה של 2020. אמנם מחירי הנדל”ן עלו ברבעון השני של שנת 2020 ברוב מדינות האיחוד האירופי, אך על פי נתונים חדשים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בצ’כיה המחירים עלו ב -7.7%, כאשר מחירי הבתים באיחוד האירופי עלו ב-5.2% בלבד ובגוש האירו העלייה היא פחות מ-5%.

לעומת 4 החודשים הראשונים של 2020, בחודשים אפריל, מאי ויוני 2020 נצפתה השפעה של נגיף הקורונה על תחום הנדל”ן בצ’כיה. למשל, בתחום מחירי השכירות בפראג. אמנם מנקודת מבט ארוכת טווח, גובה דמי השכירות של פראג גדל השנה בשיעור של 7.4% לעומת אשתקד, אך בהמשך שנת 2020 מחירי השכירות ירדו בעיקר בגלל היעדר תיירים וסטודנטים שהובילו לירידה בביקוש לדיור לטווח קצר, במיוחד במרכז העיר.

המחיר הממוצע של דיור להשכרה בפראג צנח ב -2.6% במחצית הראשונה של 2020. השכירות כיום היא כ-300 קרונות למ”ר, כך עולה מניתוח שהכינה לעיריית פראג חברת הייעוץ דלוייט. בשנים 2014 ו-2018 העלייה בדמי השכירות הגיעה לפחות מ-3%, בעוד שבשנת 2017 היא עלתה על 12.5%. הירידה הנוכחית בשכירות מדגישה את הביקוש הנמוך יותר להשכרה לטווח קצר בחלקים המרכזיים של פראג.

ההשפעה של הירידה בתיירות והשכירות לטווח קצר על דמי השכירות ברחבי פראג ניכרת לעין, אך ההשפעה על המחירים במרכז היא המשמעותית ביותר. על פי הניתוח, השוואה בין הגידול במחיר שכר הדירה של פרוייקטי דיור מודרניים ומבנים ישנים הראתה מגמת צמיחה דומה, למרות ההבדלים ברמות המחירים.

עם זאת, סקר מפורט יותר מראה כי מחיר השכירות בפרוייקטי הדיור עלה בשנים 2017 ו-2018, עלייה שנצפתה קודם לכן במחירי השכ”ד בדירות ישנות. כלומר עליית דמי השכירות באה לידי ביטוי ברחבי פראג. הניתוח אישר גם כי סכום השכירות מושפע באופן משמעותי מהזמינות של תחנות מטרו ומהקרבה לפארקים העירוניים.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן