מצב הנדל”ן בפראג ובצ’כיה לאור אירוע וירוס הקורונה – העמוד מתעדכן כל הזמן

תוכן עניינים

עדכון קורונה בפראג נכון לתאריך 20/07/2021 (עדכונים קודמים בהמשך העמוד…)

בדקנו נתונים ממשרד רישום המקרקעין על דירות ובתים שנמכרו בשנתיים האחרונות. לאחר סקירה של רובעים ספציפיים בפראג, גילינו שבעלי דירות במרכז העיר המשמשות לעתים קרובות לאירוח תיירים, לא החלו למכור אותם זאת למרות הקורונה. במאלה סטראנה, Staré město ו- Nové město פחות דירות נמכרו בשנה שעברה מאשר בשנת 2019, גם כאשר לא היו הגבלות על התנועה כחלק מהתמודדות עם הקורונה.

האזור היחיד במרכז העיר בו חלה עלייה במכירות הוא רובע יוזפוב. עם זאת, רק 14 דירות נמכרו ברובע זה בשנה שעברה ו -11 שנה קודם לכן. הכי הרבה דירות נמכרו בשכונת ליבן ובז’יזקוב. הגידול הגדול ביותר נרשם ב-Dolní Měcholupy, שם נמכרו פי 5 יותר נכסים מאשר בשנת 2019. סה”כ 250 דירות ו -28 בתים.

עדכון קורונה בפראג נכון לתאריך 18/04/2022

בשבוע שעבר צ’כיה הסירה את כל מגבלות הקורונה וכעת אין צורך לעטות מסכות כלל מלבד מרכזים רפואיים.

עדכון קורונה בפראג נכון לתאריך 01/03/2021

לאור התגברות התחלואה בצ’כיה, המדינה נכנסת היום לסגר. אז מה מותר ומה אסור?

 • מעבר בין אזורי העיר השונים מותרת לעובדים באישור המעסיק בלבד. לא נדרש אישור מהמעסיק לנסיעה לעבודה ממנה בתוך אזור המגורים.
 • יציאה משטח המגורים לצרכים רפואיים מותרת רק במקרים דחופים. לא נדרש אישור במידה והמוסד הרפואי נמצא באזור המגורים.
 • יציאה לקניות מותרת באזור המגורים בלבד.

החנויות והשירותים הבאים יישארו פתוחים:

 • חנויות לממכר מזון, בתי מרקחת, אופטומטריסטים
 • דוכני עיתונים
 • חנויות גינון
 • חנויות לממכר כלי בית
 • תחנות דלק
 • חנויות לאיסוף משלוחים של עסקאות שנעשו באינטרנט
 • דוכנים לרחיצת מכוניות
 • שירותי תיקון מחשבים וטלפונים
 • שירותי מוניות וגרירה

מה סגור?

 • נאסר ביקור של קרובי משפחה מחוץ לאזור המגורים מלד לצורך אספקת שירותים חיוניים, טיפול חיוני, וליווי הכרחי למשל לבדיקה רפואית או לעבודה.
 • כל בתי הספר, גני הילדים וכל הפעילויות הבלתי פורמליות לילדים יהיו סגורים
 • יציאה עם הכלב בלילה תהיה מותרת רק בטווח של 500 מטר מבית המגורים
 • טיולים בטבע מותרים רק באזור המגורים
 • חנויות הלבשה והנעלה לילדים יהיו סגורות

בנוסף, 

 • השתתפות בחתונות מותרת רק בתחומי אזור המגורים
 • יציאה להליכה ולריצה תותר רק בין השעות 05:00-21:00

עדכון קורונה בפראג נכון לתאריך 22/12/2020

הגל השלישי בצ’כיה

ביום שישי ה-18 בדצמבר, צ’כיה חזרה לרמה 4. חופשת חג המולד התארכה ביומיים עבור תלמידי בית הספר. כמו כן הוטלו מגבלות שונות: אסורה התקהלות של יותר מ-6 אנשים במקומות סגורים ופתוחים, הוטל עוצר לילה מהשעה 23:00 ועד שעה 05:00, חנויות אושרו להיפתח בתפוסה של לקוח לכל 15 מ”ר, מגרשי ספורט, מוזיאונים, גלריות, תערוכות, ירידים, גני חיות, גנים בוטניים, בריכות, מכוני כושר ומרכזי בריאות נסגרו אך הותרה פעילותם של אתרי סקי, מספרות, מכוני ספא וסלוני יופי עצמאיים (שאינם חלק ממתחם בריאות). בנוסף, נסגרו מלונות, בתי קזינו ומסעדות (שירות טייק-אווי מותר עד 23:00) ונאסרה מכירת משקאות אלכוהוליים בדוכנים.

חיסונים לקורונה

אף אחד מחיסוני הקורונה אינו מאושר כיום באיחוד האירופי. על פי החוק, חיסונים מסוג זה חייבים לקבל את אישור הנציבות האירופית על בסיס הערכת מומחים על ידי סוכנות התרופות האירופית (EMA). האחרונה קיבלה בקשות לאישור 2 חיסונים (פייזר ומודרנה) ואמורה לתת חוות דעת על החיסון של פייזר עד סוף שנת 2020.

נדל”ן בתקופה זו

למרות ההשפעה השלילית על תחומים כלכליים אחרים, שוק הנדל”ן הצ’כי ממשיך לצמוח ומחירי הנכסים ממשיכים לעלות. למשל, מחירי דירות יד 2 בפראג עלה ב-2020 ב-18%. חברות תיווך הנדל”ן מדווחות שיש כיום עניין רב בקרב הציבור הצ’כי ברכישת נדל”ן, כאשר אלו מצטרפים לרוכשי הדירות להשקעה. הסיבות לכך הן: שיעורי הריבית הנמוכים שמביאים רבים לראות ברכישת נכסים השקעה חלופית, הקלות של הבנק הלאומי הצ’כי במתן משכנתאות וביטול מס על רכישת נדל”ן.

עם זאת, מחירי השכירויות ירדו (למשל בפראג הירידה הייתה 2.6% בחצי השנה האחרונה והשכ”ד הממוצע עומד כיום על 300 קרונות צ’כיות למ”ר), מה שיכול להגדיל את ההיצע בשוק הנדל”ן במידה ורוכשי הדירות לא יוכלו לעמוד בתשלומי המשכנתא על הנכס שרכשו להשקעה.

למעשה, רק ברבעון השלישי של 2020 התבררו השפעותיו של הגל הראשון על שוק הנדל”ן בצ’כיה, כך שרק עתה ניתן לזהות מגמות שכנראה יבואו לידי ביטוי בחודשים הקרובים. למשל, העדפת מגורים בשכירות על קניית דירות, ירידה במכירות הנדל”ן, עצירה במחירי הנדל”ן בפראג (ואפילו ירידה שלהם) על חשבון הפריפריה. המשמעות היא שתושבי פראג נמנעים מלגור בפרברים ובערי השדה, כך שבטווח הארוך תיתכן הוזלה של מחירי הדיור בערים הגדולות.

עדכון קורונה בפראג נכון לתאריך 5/11/2020

*(עדכונים קודמים בהמשך העמוד…)

הגל השני בצ’כיה

לאור העלייה הדרמטית במספר הנדברים בצ’כיה, ממשלת צ’כיה הורתה לסגור את החנויות ובתי העסק והגבילה תנועה חופשית במדינה למעט נסיעות עבודה ועסקים, טיולים, בילוי משפחתי, רכישת מצרכים בסיסיים וכדומה. בנוסף, חנויות חייבות להיסגר בשעה 20:00. וכנראה לא ייפתחו כלל בימי ראשון. מלפני כשבוע הוטל עוצר לילי בצ’כיה ולאזרחים אסור להסתובב בחוץ אחרי השעה 21:00. צ’כים שחוזרים ממדינות אדומות חייבים בבדיקת קורונה בתוספת מילוי טופס בריאות.

נדל”ן

למרות ההשפעות הכלכליות של הקורונה, המשכנתאות בצ’כיה שוברות שיאים. נתוני שלושת הרבעונים הראשונים של 2020 מראים שהשנה הזו יצמח שוק המשכנתאות אף יותר מ-2016 ו-2017. צמיחת שוק המשכנתאות הצ’כית מונעת בעיקר על ידי ריביות נמוכות שיורדות מזה חצי שנה ברציפות. נכון לעכשיו הם הריבית קרובה ל-2 אחוזים, שהיא הרמה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2017. מומחים צ’כים צופים כי הריבית תמשיך לרדת עוד יותר בעתיד הקרוב.

האנליסט הראשי של התאחדות הבנקאות הצ’כית, ולדימיר סטאורה אומר כי גורם נוסף שדוחף את שיעורי המשכנתאות ההולכים וגדלים הוא העלייה המתמשכת בערך הנדל”ן במדינה ואפיק ההשקעה הזה שנחשב פחות מסוכן מהשקעה במניות.

עדכון קורונה בפראג נכון לתאריך 17/9/2020

*(עדכונים קודמים בהמשך העמוד…)

נכון להיום יש בצ׳כיה 17,500 מקרים מאומתים של קורונה ובממוצע בכל יום נוספים 2000 נדבקים חדשים. אפשר לומר כעת בצורה די ברורה שצ’כיה נכנסת אל הגל השני כמו הרבה מדינות אחרות. בחלק ממדינות אירופה צ׳כיה נכנסה לרשימת המדינות האדומות והכניסה לצ׳כים מתחילה להיות מוגבלת באותם מקומות.

מתחילת ספטמבר נדרשת חובת עטיית מסכה בכל מקום סגור ובתחבורה הציבורית ונאסרות התקהלויות גדולות. כעת לא מדברים על חזרה לסגר, אך ישנה סבירות גבוהה שאם קצב הנדבקים יעלה, זה גם יגיע… 

מבחינת הנדל״ן בצ׳כיה

אחרי שבאפריל הוגשה הצעת חוק לביטול מס רכישת הנדל״ן בצ’כיה הרי שבימים האחרונים החוק עבר וכעת אין מס על רכישת נדל”ן במדינהכדאי לנצל את ההזדמנות!

למרות צפי של האנליסטים לירידת מחירי הנדל”ן, ניתן לומר בבירור כעת שהנדל״ן לא ירד באופן כללי במהלך משבר הקורונה. והשוק מראה יציבות מרשימה מבחינת מחירים. היזמים הגדולים בצ׳כיה מדווחים על קצב מכירות רגיל ולכן הם לא נדרשו להורדות מחירים של פרוייקטים חדשים! אנחנו צופים שבתום המשבר קצב עליית המחירים יחזור.

מבחינת השכרות נכסים

במהלך חודש אוגוסט בשל חזרת הסטודנטים לעיר ראינו בבירור שיפור במגמת הביקושים לשכירות ואנחנו שמחים לבשר שמחצית מהדירות שהתרוקנו בשל הקורונה חזרו לשכירות גם אם נדרשה הנחה בשכר הדירה ביצענו זאת בתיאום עם בעלי הדירות.

מתחילת ספטמבר בשל העליה במקרי ההדבקות ישנה נסיגה קלה בקצב ההשכרות אך אנחנו תקווה שהמגמה תמשיך להשתפר ושנחזור בחודשים הקרובים לתפוסה מלאה כפי שהיה טרם משבר הקורונה.

עדכון קורונה בפראג נכון לתאריך 04/8/2020

*(עדכונים קודמים בהמשך העמוד…)

נכון להיום אין מגבלות רציניות במרחב הציבורי בצ’כיה למעט חובת עטיית מסיכות במטרו. כמות החולים בקורונה מתחילה לעלות שוב אם כי במידה מתונה. נכון להיום לא מדובר על חשש מגל שני של קורונה בפראג.

כידוע, מגיפת הקורונה פגעה בשווקים רבים, אך ענף הנדל”ן בצ’כיה הושפע מכך רק בצורה מזערית. מחירי הדירות, הקרקע והבתים ממשיכים לעלות.

לפי הפראג דיילי מוניטור, בארבעת החודשים הראשונים של 2020 עלו מחירי הדירות בפראג ובערי הסביבה בערך ב-13% ביחס לשנה הקודמת, מה שהעלה את המחירים לכ-65,400 CZK למ”ר בממוצע. כצפוי, הדירות היקרות ביותר ממוקמות בפראג 1 (159,800 קרונות למ”ר) ואילו הזולות ביותר נמצאות בפראג 10. “קצב הצמיחה של מחירי הדירות הואט ברבעון השני בצ’כיה, אם כי הדירות עלו במחיר בכל האזורים פרט לעיר קרלובי וארי, שם המחירים התייצבו. הדירות הקטנות יותר בקטגוריות 2+1 ו- 2+KK הפכו ליקרות יותר” אמר לפני כמה ימים פטר ניימק, מנהל מחלקת הנדל”ן בבנק Hypotecni.

שכירויות טווח ארוך וטווח קצר בפראג

לגבי השכירויות, חווינו צניחה של 15-20 אחוז בשל דירות ה-Airbnb שנכנסו לשוק ההשכרה לטווח ארוך אולם אנו צופים התאוששות מהירה בנושא עם חזרת פעילות ההשכרה לטווח קצר (שכבר מתחילה להתעורר בפראג).

סקירה מקיפה של שוק השכירות בפראג מאפריל ועד יולי 2020.

עדכון קורונה בפראג נכון לתאריך 02/7/2020

*(עדכונים קודמים בהמשך העמוד…)

נכון ל-1 ביולי באופן רשמי מרבית הגבלות הקורונה הוסרו בצ’כיה ולמעשה מתחילים לראות פחות ופחות אנשים שהולכים עם מסכות. כעת גם בחנויות וגם במקומות הסגורים לא נדרשת מסכת פנים (מלבד בתחנות המטרו).

אתמול גם נערכה חגיגת סיום הקורונה (יש האומרים המוקדמת מדי) על גשר קארל עם שולחן באורך של 500 מטר על בסיס כיבוד עצמי וכך כולם חלקו עם כולם שתיה חריפה, אוכל ביתי ומעדנים.

הגבולות עם מדינות האיחוד שהוגדרו כירוקות נפתחו ומתחילה תנועה ערה בין המדינות. אנחנו גם מתחלים לראות ניצנים של חזרת התיירות לפראג.

עדכון קורונה בפראג נכון לתאריך 07/6/2020

*(עדכונים קודמים בהמשך העמוד…)

בימים הראשונים של חודש יוני 2020 נרשמו בצ’כיה פחות מ-40 מקרי קורונה חדשים כל יום. 

מלבד שיא של 111 מקרים חדשים ב-18 במאי, מספר חולי הקורונה החדשים בצ’כיה היה מתחת למאה בכל יום בחודש מאי. בשיאו של המשבר בתחילת אפריל, נרשמו כל יום 200-300 מקרי קורונה חדשים. בסך הכל, צ’כיה ערכה עד היום קצת פחות מחצי מיליון בדיקות קורונה, עם כ-9000 מקרים מאושרים של קורונה מאז תחילת ההתפרצות באמצע מרץ. בערך 2500 מהחולים נותרו חולים, השאר הבריאו.

במהלך החודש האחרון העלייה היומית במקרים חדשים של חולי קורונה נותרה יציבה, מה שמרמז כי התוכנית של צ’כיה לפתוח מחדש חנויות, מסעדות ומתקנים אחרים לא השפיעה באופן משמעותי על התחלואה במדינה. 

נכון ל- 25 במאי, כמעט כל העסקים בצ’כיה נפתחו מחדש אך עם זאת, עדיין שומרים בצ’כיה על ריחוק חברתי וקיימת דרישה לחבוש מסכות במקומות סגורים כולל חנויות ומסעדות. הדרישה לחבוש מסכה כשנמצאים בחוץ הסתיימה נכון ליום שני האחרון אבל מחצית מהצ’כים שנשאלו על כך אמרו כי ימשיכו לחבוש אותה. 

הגבולות עם סלובקיה הונגריה אוסטריה וגרמניה נפתחו לא מכבר. מי שמגיע מהמדינות הללו, לא צריך להכנס לבידוד.

עדכון קורונה בפראג נכון לתאריך 16/4/2020

*(עדכונים קודמים בהמשך העמוד…)

לרשויות הצ’כיות נראה שמגיפת הקורונה בצ’כיה נמצאת תחת שליטה ולכן אתמול התקיימה ישיבת ממשלה בצ’כיה שדנה בתחילת החזרה לשגרה. בישיבה הוחלט על 5 שלבים מדורגים שיהיו תלויים האחד בהצלחתו של משנהו.

 • בתאריך 20/4 צפויים להיפתח שווקי האיכרים, החנויות הקטנות ומרכזי הספורט תחת מגבלות של כמות אנשים ומיגון.
 • שבוע לאחר מכן, בתאריך 27/4 ייפתחו חנויות עד גודל של 200 מ”ר ושאינן בקניונים.
 • ב-11/5 ייפתחו בתי ספר לנהיגה, מכוני כושר וחנויות עד 1000 מ”ר.
 • ב-25/5 ייפתחו מסעדות ופאבים עם מקומות ישיבה בחוץ, מספרות ומכוני יופי. בשלב זה אולי גם יפתחו מוזיאונים, גלריות וגני חיות.
 • בתאריך 8/6 ייפתחו כל המסעדות, קניונים עד 5000 מ”ר, תיאטראות וטירות. כמו גם אירועים המוניים של עד 50 איש. יתכן שגם בתי קולנוע.

עדכון קורונה מפראג נכון לתאריך 4/4/2020

*(עדכונים קודמים בהמשך העמוד…)

הממשלה הצ’כית פועלת כדי למנוע את קריסת שוק הנדל״ן בעקבות אירוע הקורונה והיא נוקטת בפעולות שונות.

 1. הוגשה הצעת חוק לביטול מס רכישת הנדל״ן של 4% שהוטל בשנת 2016 על הרוכשים (במקום המוכרים עד אז). דבר זה יכול להשפיע רבות על שוק הנדל״ן מכמה בחינות: 
  1. ראשית הוזלה משמעותית של כל מחירי הנדל״ן מיידית ב 4 אחוזים. 
  2. שנית, עד כה דירות חדשות נהנו מפטור של מס רכישה ונדרשו לשלם רק רוכשי נכסים של יד שניה, כעת האיזון בין דירות חדשות לדירות יד שניה מופר ויהיה מעניין לאן זה יוביל את המשקיעים וכנ״ל את הקבלנים והיזמים שיתרון זה נלקח מהם כעת. 
 2. הבנק הלאומי הצ׳כי הוריד במעט את דרישותיו מהבנקים לזכאות למשכנתא – כלומר כעת אדם המרוויח משכורת מעל רף מסויים יוכל לקבל משכנתא גבוהה יותר בעקבות הורדת רף הדרישות של הבנק הלאומי הצ’כי. 
 3. הבנק הלאומי הצ׳כי עושה צעד חריג ולמעשה מגדיל את היכולת למנף את הנכסים מ-80%LTV. כעת יהיה אפשרי לקבל 90% מינוף, זהו צעד רגיש מאד לבצע בעת משבר אך הבנק בטוח ביכולת ההחזר של הצ׳כים והוא חש שנדרש תמרוץ מסוג זה כדי למנוע קריסה של שוק הנדל״ן. 

שוק הדירות לטווח קצר – בעיקר בעיר העתיקה של פראג

בעקבות אירוע הקורונה נאסרה בין לילה הכניסה לתיירים לצ׳כיה, מה שסגר ביום אחד את שוק הדירות לטווח קצר. הרבה נכסים שהושכרו לטווח קצר למעשה יצאו מיד לשוק השכירות ארוכת הטווח ולמעשה דחקו את מחירי השכירות למטה. במקביל, ההגבלות על התנועה והאיסור להתקהל גרמו להאטה משמעותית בחיפוש דירות ולמעשה אנשים לא עזבו את הדירות שלהם. כולם התרכזו במשבר ובסכנת ההידבקות, דבר שתרם להורדת מחירי השכירות עוד יותר.

מחירי הדירות בצ’כיה נכון להיום

מחירי הדירות בצ’כיה נשארו במידה מסויימת יציבים. בעיקר משום שהבנקים עם פרוץ המשבר נתנו לבעלי משכנתאות אופציה להקפיא תשלומי משכנתא ל-3 חודשים לפחות. עובדה זו לדעתנו דוחה את צניחת מחירי הדירות במספר חודשים לפחות במידה ויתפתח משבר כלכלי בעקבות הקורונה.

עדכון קורונה מפראג נכון לתאריך 3/4/2020

*(עדכונים קודמים בהמשך העמוד…)

נכון להיום בכל צ׳כיה ישנם קצת יותר מ-3500 נדבקים בקורונה ו-39 מתים. יש גם מגמה של האטה מסויימת בקצב ההדבקות כך שנראה שפעולות הממשל הינם בכיוון הנכון. הממשלה גם נוקטת בפעולות שונות כדי להקל את המצב על האזרחים:

הממשלה מציעה בשלב זה מענקים לעצמאים, הלוואות לחברות ללא ריבית עד 12 חודש ולאחר מכן ריבית מופחתת, הממשלה תשלם לכל המפוטרים עד 80 אחוז מהשכר, ועוד הטבות שונות.

היום התקבלה הסכמת הממשלה להכניס חוק שבעל דירה לא יוכל לפנות דייר שלא שילם שכ״ד דירה בשל הקורונה, זה טרם אושר בפרלמנט אבל הסיכוי שיאושר הוא גבוה. בעקבות חוק זה אנחנו צופים שיהיו שוכרים שיקפצו על הטרמפ הזה ויהיו עיכובים בתשלומים. עם זאת, חשוב להדגיש כי הממשלה לא נתנה פטור מתשלום שכירות וגם דייר שלא ישלם יהיה מחויב להחזיר את כל החוב שלו עד מאי 2021 אך זה תאריך רחוק עדיין.

כמו כן היום בערב הממשלה הודיע שההגבלות יוארכו עד ה 11 למאי, כך שלא נראה שזה הולך להיות קצר (צפי ל-14 אלף נדבקים עד אמצע אפריל וחג הפסחא).

אנו בימים אלו עובדים ומתאמצים ככל האפשר לצמצם את החשיפה של הלקוחות שלנו ובכל בעיה שמתעוררת אנחנו מטפלים מייד – וכמובן בתיאום מלא עם בעלי הנכסים.

דחיית תשלומי המשכנתא 

בימים אלו קיבלנו אישור פורמלי מהבנק איתו אנו עובדים שקיימת אפשרות לקבל דחייה בתשלומי המשכנתא בעקבות משבר הקורונה. הבנק מציע 2 מסלולים אפשריים לבחירה:

אפשרות א – הקפאה של הקרן והריבית ל-3 חודשים:

ניתן לקבל הקפאה מוחלטת של תשלומי המשכנתא (קרן וריבית) למשך 3 חודשים.

אפשרות ב – הקפאה ל-12 חודשים של תשלומי הקרן:

הקפאה של תשלומי הקרן בלבד (הריבית תמשיך להיות משולמת) למשך עד 12 חודשים.

 • חשוב לציין כי יש להגיש את הבקשה לפחות 10 ימים לפני מועד משיכת התשלום של המשכנתא מהחשבון.
 • בניגוד לשמועות בנושא, להקפאה זאת לא תהיה השפעה על דירוג האשראי של הלקוח ולא תפגע בו בשום צורה מבחינת דירוג איכות הלקוח לגבי מוסר תשלומים וכדומה.
 • אין עמלות פעולה או עמלות שונות לפעולה הזו ללקוחות שלנו.
 • אם יש לכם כמה נכסים/משכנתאות ורוצים להקפיא את כולם יש להגיש בקשה על כל נכס/משכנתא בנפרד.

עדכון קורונה בפראג נכון לתאריך 18/3/2020

נכון לתאריך 18/3/2020 היו בצ’כיה מעל 450 נדבקים בוירוס הקורונה. ממשלת צ’כיה הטילה סגר נושם על כלל התושבים וכל מי שיצא החוצה לרכוש מזון או שהשתמש בתחבורה הציבורית חייב לשים מסכה על הפנים. כל המסעדות, הקניונים, ומקומות הבילוי סגורים. כל מה שלא מוגדר כשירות נחוץ נסגר. נאסרו התקהלויות של יותר מ-10 אנשים ובהרבה מקומות עבודה עברו לעבודה מהבתים עד כמה שניתן.

עסקאות מכירה

השוק כרגע בצ’כיה (כמו ברוב העולם) קפוא. כולם מחכים לראות מה יהיה ורק עסקאות שנמצאות בתהליך מבוצעות. גם מרבית הבנקים שלחו את העובדים לעבוד מהבתים ולכן אישורי משכנתאות מתעכבים יתר על המידה.

הקפאת תשלומי משכנתא

דבר נוסף בעניין זה, הוא שהבנקים בצ׳כיה מוכנים לאשר בעקבות המצב הקפאת תשלומי משכנתא ללא קנסות ל-3 חודשים.

שכירויות של נכסים

הסיכוי למצוא שוכר לדירה שמתפנה בימים אלו נמוך. מי שעובר דירה בימים אלו נתקל בהמון קשיים (אין נותני שירותי סבלות לדוגמה) וגם השוק הזה קפוא. מצד שני שוכרים שאמורים לסיים חוזה בימים אלה, דווקא ביקשו להאריך בחודש-חודשיים את השכירות עד שיתבהר המצב.

צפי למצב השכירויות בעתיד הקרוב

בעתיד הקרוב, גם בשל המשבר הצפוי אנו לא צופים ירידה בביקושי השכירויות הרגילות לטווח ארוך בפראג ובפילזן, למעט ביקוש לדירות יוקרה שיתכן והביקושים אליהם ירדו מעט. בדירות תיירות (בעיקר בעיר העתיקה של פראג) המושכרות לחברות תיירות לטווח ארוך כבר אנו נתקלים באתגרים. שוק התיירות קפוא, החברות לא מצליחות להשכיר את הדירות לתיירים כלל וכבר קיבלנו בקשות מצידם לביטולי חוזים, הקפאות ובקשות לדחיה של שכר הדירה עד אשר יתבהר המצב.

בשל המשבר אנחנו צופים בטווח הקרוב קשיים בתשלומי שכר הדירה בעיקר בקרב השוכרים העצמאיים ואלו שהוצאו לחופשה ללא תשלום מטעם מקום העבודה.

ויש גם צד חיובי לכל הסיפור…

לצד המצב הלא פשוט שהעולם נקלע אליו יש גם פנים אחרות לעניין. העיר פראג ריקה מתיירים כמו שלא היתה מעולם והמראות הדרמטיים האלה רק גורמים לחלק מתושבי פראג שהתלוננו על תיירות היתר בעיר להתגעגע לכמויות התיירים שהציפו אותה ושתרמו המון לכלכלת העיר.

Scroll to Top
יצירת קשר

  X
  צור קשר דילוג לתוכן