מזל טוב – צ’כיה בחרה נשיא חדש

נשיא צ'כיה החדש, פטר פאבל

גנרל נאט”ו לשעבר, פטר פאבל, ניצח בבחירות לנשיאות צ’כיה. ראש הממשלה לשעבר, אנדריי באביש, מודה בתבוסה לפטר פאבל בן ה-61, שזכה ביותר מ-58% מהקולות בסיבוב השני שנערך בשבת, 28.1.2023. הנשיא החדש ששימש בעבר כיו”ר הוועדה הצבאית של נאט”ו יחליף את מילוש זמאן, נשיא צ’כיה שהיה שנוי במחלוקת.

לאחר הבחירות אמר פאבל: “אני רוצה להודות למי שהצביע עבורי וגם לאלה שהגיעו לקלפי ולא הצביעו עבורי, כי הם הבהירו שהם מכבדים את הדמוקרטיה ואכפת להם מהמדינה הזו”. הוא הוסיף ואמר: “הבחירות האלה הן הוכחה לניצחון של ערכים כמו אמת, כבוד וענווה”. מתוקף תפקידו בנאט”ו תמך פאבל באספקת תמיכה צבאית והומניטרית לאוקראינה במלחמתה עם רוסיה. כמו כן, הוא נחשב לתומך נלהב של האיחוד האירופי ובנאט”ו וראה את עתידה של צ’כיה כפונקציה של חברות בארגונים אלו.

ראש הממשלה הקודם, אנדריי באביש שהתמודד מול פאבל נתמך ע”י הנשיא לשעבר זמאן. שניהם היו סקפטיים לגבי שיתוף הפעולה עם האיחוד האירופי וחלקו דעות שליליות כלפי הגירה. לגבי באביש, מדובר בתבוסה הגדולה השנייה שלו בשנים האחרונות. התנועה שבראשה הוא עומד (ANO) הגיעה לאופוזיציה לאחר שהפסידה בבחירות הכלליות ב-2021.

הסיבוב השני בבחירות לנשיאות נערך שבועיים לאחר הסיבוב הראשון, סיבוב שבו אף אחד מ-8 המועמדים לא זכה לרוב המוחלט. בחירות אלו לוו בדיסאינפורמציה מכל הכיוונים. למשל, באביש ומשפחתו קיבלו איומים ופאבל היה קורבן למתיחה שלפיה הוא נפטר. עם היבחרו התייחס לכך פאבל ואמר: ” הקהילה שלנו פגועה במקצת מהקמפיין לנשיאות, מהמשברים המרובים שעמדנו בפניהם ואנחנו עדיין עומדים בפניהם, אבל גם מהסגנון הפוליטי ששרר כאן לאחרונה”.

הוא טוען שמצב זה חייב להשתנות והודה לכל מי שבחר בו, מה שיאפשר לו לעשות צעדים לקראת שינוי זה. פאבל ייכנס לתפקידו בחודש מרץ. הוא יסיים בכך את 5 שנות כהונתו השנייה והאחרונה של זמאן – הנשיא הראשון שנבחר בבחירות כלליות. נשיאי צ’כיה הקודמים וואצלב האוול ו-וואצלב קלאוס נבחרו ע”י בתי המחוקקים.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן