עליית ערך בנדל”ן בפראג של כ-70% בתוך חמש שנים!

רכישה של דירה להשקעה בפראג מתגלה כהשקעה טובה במיוחד. בעלי דירות בפראג הרוויחו יותר ממשקיעים בבורסה האירופאית לניירות ערך או בזהב. לפי נתונים של חברת הנדל”ן Central Group, השקעה של מיליון קרונות צ’כיות בדירה בפראג נשאה תשואה של 68% בחמש שנים. למעשה, רק השקעות נדל”ן בלונדון התקרבו לתשואה של דירות בפראג – עלייה של 63.8% ב-5 שנים.

ההשקעה היחידה שהניבה תשואה רבה יותר מנדל”ן בפראג הייתה במדד S&P 500 (בבורסה לניירות ערך בניו-יורק) – תשואה של 113% ב-5 שנים. גם המדדים EuroStoxx 50 ו-Liv-Ex Fine Wine 100 הניבו תשואות של 47.2% ו-30.4% בהתאמה, אך הן עדיין נמוכות מהתשואות של השקעה בנדל”ן בפראג.

גם השקעות במטבעות וירטואליים הניבו תשואה יפה מאז 2012, אך הם חוו תנודתיות רבה ויתכן שערכם יפחת בעתיד הודות לוויסות. למשל, בדצמבר 2012 ביטקוין אחד היה שווה 13$ ובסוף 2017 הוא היה שווה 17,900$. עם זאת, בתחילת 2018 הביטקוין ירד לרמה של 11,134$.

בהשוואה לביטקוין, השקעה במטבעות מסורתיים אחרים לא הייתה כדאית, למשל הדולר האמריקאי עלה ב-5 שנים ב-8.2% והאירו ירד ב-0.3% לעומת הקרונה הצ’כית. גם השקעה בנפט לא הוכיחה את עצמה והמשקיעים חוו הפסדים של 40%.

השקעה בנדל”ן בפראג לא חוותה תנודתיות כמו השקעות אחרות, למשל השקעה בזהב או במניות. אמנם השקעה במדד PX50 בבורסה של פראג הניבה תשואה של 17% ב-5 שנים, אך היא חוותה את התנודתיות הרבה ביותר. גם הזהב חווה תנודתיות רבה ואיבד 12% מערכו בתקופה זו.

“אנחנו יכולים לראות בבירור שהשקעה בדירה בפראג היא יציבה מאוד בהשוואה להשקעות אחרות” אומרת מיכאלה טומשקובה, מנכ”לית Central Group ומוסיפה: “בניגוד למדדי המניות או הסחורות, השקעה בנדל”ן בפראג לא חוותה תנודתיות ונחשבת לכן לבטוחה במיוחד”.

אמנם שיעור העלייה של מחירי הדירות בפראג צפוי להתמתן בשל ירידה בהיצע הדירות, אך עדיין צפויות עליות מחירים גם בשנים הבאות. המשקיעים מצדם מעדיפים דירות קטנות (1+kk ו-2+kk) כי הן מושכרות בקלות רבה יותר.

לפי הנתונים של חברת Central Group כ-20-25% מהדירות הנמכרות בפראג הן לצרכי השקעה, הן לצורך רווח משכירות והן לצורך רווח עתידי מעליית ערך. מומחים מעריכים כי האינפלציה דחפה אנשים לחפש השקעות עם תשואות גבוהות, בעוד הצמיחה הכלכלית בצ’כיה מספקת לאנשים כסף רב יותר להשקעה.

לפי נתוני Central Group יש הבדל בין מחירים של דירות ישנות וחדשות בפראג שמגיע ל-15%.כמו כן, מאז אוקטובר 2016 רכישת דירות יד שנייה מחויבת בתשלום מס רכישה בסך 4% על הקונה. הם ממליצים לקחת בחשבון את היעילות האנרגטית של כל נכס בחישוב העלויות לטווח ארוך, כי נכסים חדשים לרוב נבנים בסטנדרטים ירוקים יותר.

מעוניינים להשקיע בצ’כיה? צרו איתנו קשר ונשמח לסייע לכם.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן