קניית נכסים בצ’כיה והפעם – Racice (רק 50 דקות מפראג)

טירה בצכיה

בית חווה מהמאה ה-19 עם שישה חדרי שינה וחמישה חדרי אמבטיה עומד למכירה ב-Racice, עיירה קטנה ליד פראג. הבית משתרע על כ-240 מ”ר וכולל שתי קומות בשטח של כמעט דונם. בחצר הבית יש עצי אגוז ודובדבן בוגרים וכן בריכה עם עופות מים ומחירו, שימו לב, רק 484,000 דולר אמריקאי. 

בתחילת המאה ה-20 המקום שימש כבית מלאכה וכמבנה לייבוש כשות אך הוא שופץ בין השנים 1989-1993 ע”י בעליו הנוכחיים. למשל הבניין הישן ששימש לאחסון כרכרות משמש היום כמרפסת עם אח גדולה ובר. הריהוט של הבית כולל פרטי אספנות נכלל במחיר. הקירות שרובם צבועים בלבן עשויים מאבנים ומלבנים והרצפות, החלונות והמדרגות עשויים מעץ אורן.

הקומה הראשונה כוללת משרד וחדר שינה (שניהם עם נוף לכפר), מטבח, שני חדרי אמבטיה, חדר שירות עם תנור שמוזן בדלק ביולוגי, חדר אוכל ל-12 איש, מטבח נוסף, אח אבן ודלתות שנפתחות אל הגן. שני המטבחים כוללים משטחי עץ, ארונות אחסון ומכשירים בסיסיים.

הקומה השנייה כוללת יחידה נפרדת עם שני חדרי שינה וחדר אמבטיה. היחידה צופה לנוף ומרוהטת בספה וכורסאות מתקופת בידרמאייר. בשאר הקומה השנייה יש עוד 2 חדרי שינה (אחד מהם כולל גרם מדרגות חיצוני לגינה) ושני חדר אמבטיה. התקרות של חדר שינה אחד ושל חדר אמבטיה אחד עשויות מקורות מעוגלות מסורתיות.

הכפר Racice

הכפר Racice מאכלס כ-300 תושבים וכולל טברנות, חנויות, מסעדות וסופרמרקטים ברדיוס של 10 דקות נסיעה. באזור יש טירות רבות והוא משופע בשבילי אופניים, מגרשי טניס, אפשרויות לדיג ולרכיבה על סוסים ויש בו אפילו שדה תעופה קטן. הכפר גם משמש מרכז לחתירה ולשיט בקיאקים. הכפר נמצא במרחק 50 דקות נסיעה ברכב ממרכז פראג וכשעה נסיעה משדה התעופה רוזין, שדה התעופה הבינלאומי של צ’כיה.

 

סקירת שוק הנדל”ן בפראג

שוק הנדל”ן בפראג הוא יציב ורוב הבתים נמכרים מהר (בתוך שבועות) לאחר התעניינות מצד מספר קונים. “בשל המלאי המועט של דירות בפראג והעדר פיתוח חדש בעיר מסיבות בירוקרטיות, מחירי הנדל”ן בפראג עולים לפעמים בקצב של עלייה דו-ספרתית כל שנה” אומר תומאס בלהוטה, יועץ נדל”ן בכיר בחברת סבובודה ו-וויליאמס.

“השוק מונע ע”י שיעור אבטלה נמוך, גידול בשכר, ריביות נמוכות ומשכנתאות זמינות שהיו עד לאחרונה ברמה של 100%” אומרת בלנקה ווצ’קובה, מנהלת המחקר של סוכנות הנדל”ן הצ’כית JLL ומוסיפה “למשקיעים זרים צ’כיה ופראג מייצגות סביבה כלכלית יציבה ובטוחה עם רמת חיים גבוהה”.

לדבריה “הביקוש השנה בשוק הנדל”ן צפוי לרדת בשל שני שנויים: החלת כללים נוקשים על לקיחת משכנתאות ושנוי בתחום מס הרכישה שהושת על הקונה”. עם זאתפטר ויסנובסקי, מנהל סוכנות הנדל”ן Lexxus טוען ההפך: לדבריו עיכובים בפיתוח העירוני מגבילים את מלאי הדירות ושומרים על רמת מחירים גבוהה.

מי קונה נדל”ן בפראג?

“רוכשי הנכסים הזרים מהווים כ-15% מהקונים ומספרם עולה כאשר מדובר בדירות יוקרה” אומר ויסנובסקי “הם נוטים לחפש נכסים במרכז פראג ההיסטורי ובסמוך לו, למשל Lesser Town, the Castle District ושכונת וינוהרדי. רוב הקונים הזרים מגיעים מרוסיה, אוקראינה, מדינות האיחוד האירופי, בריטניה וארצות הברית ויש גם קבוצות קטנות של משקיעים מישראל, ויטנאם ומסין, בעיקר אנשי עסקים.

דגשים לגבי קניית נדל”ן בצ’כיה

צ’כיה חברה באיחוד האירופי למרות שהמטבע שלה הוא הקרונה הצ’כית. מאז 2011 אין כל מגבלות שמונעות מאזרחים זרים לרכוש נדל”ן במדינה. עם זאת תומס בלהוטה ממליץ להיעזר בשירותי של יועץ נדל”ן מקומי מסיבה אחת: כל התהליך האדמיניסטרטיבי של רכישת הנכס נעשה בצ’כית.

קונים זרים רבים מעסיקים עורך דין מקומי ושכר הטרחה לשעה מתחיל ב-2000 קרונות צ’כיות. בלהוטה טוען ששכר הטרחה יכול להגיע גם ל-5000 קרונות צ’כיות לשעה שכמדובר במשרד עו”ד בינלאומי. לכך יש להוסיף מס רכישה בסך 4% שמשולם ע”י הקונה ומס נדל”ן, אבל המשכנתאות יכולות לממן 80-70% מסכום הרכישה.

רוצים לשמוע עוד על רכישת נדל”ן בצ’כיה ממקור ראשון? דברו איתנו

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן