תחזית שוק הנדל”ן בצ’כיה לשנת 2014

לאחר הצניחה במחירי הנדל”ן בצ’כיה בעקבות המשבר הכלכלי בחמשת השנים האחרונות שנת 2013 מסתמנת כשנה בה נבלמה הירידה ואפילו נראתה עליה קלה ברבעון האחרון של 2013 ברכישות בתים ברחבי צ’כיה. דבר זה הגביר את הביקוש ותרם לעליה קלה במחיר הממוצע. את העליה הובילו בעיקר דירות קטנות בערים הגדולות כגון פראג.

בית האופרה פראג
בית האופרה פראג

הסיבות לעליה במחירי הנדל”ן:

  1. שיא של ריביות נמוכות על משכנתאות. הריביות הנמוכות עודדו משקיעים לרכוש דירות ולכן גם נרשם שיא של מיחזור משכנתאות בשנת 2013. הצפי הוא שהריבית תמשיך להיות נמוכה גם במהלך 2014 וזה בהחלט יתרום לעליה ברכישות הנדל”ן.
  2. החלטת הבנק המרכזי הצ’כי להחליש את המטבע המקומי. החלשת הקרונה הצ’כית מול האירו והדולר שהוכרזה במהלך דצמבר 2013 תגרום למשקיעים חיצוניים להשקיע כסף זר בצ’כיה.
  3. כלכלת האיחוד האירופי משתפרת. השיפור בכלכלה האירופאית משפיע בהכרח על צ’כיה שהיא למעשה חלק מהאיחוד האירופאי ולמעשה עיקר סחר החוץ שלה נעשה עם מדינות האיחוד האירופי.
  4. הבנה של המשקיעים שמחירי הנדל”ן מפסיקים לרדת. עד כה משקיעים רבים חששו להכנס להשקעה מחשש שההשקעה בנדל”ן תרד עוד ועוד כפי שקרה בחמש השנים האחרונות דבר שגרם להם להיות “על הגדר” כעת המחירים מתחילים לעלות וזהו הזמן להכנס להשקעה.

הגורמים המאזנים את מחירי הנדל”ן

מאידך ישנם גורמים מאזנים אשר משאירים את השוק בעליה מתונה ולא גורמים לקפיצה במחירים ובביקוש.

  1. הערך הריאלי של השכר בצ’כיה נשחק בצורה משמעותית בשנים האחרונות דבר שגורם באופן כללי לצ’כים להשקיע פחות.
  2. חוקים חדשים בנושא מיסים על יזמויות לפרוייקטים חדשים. דבר אשר מייקר באופן משמעותי את עלויות הקרקע (כמו למשל החלת חובת תשלום מע”מ על רכישת קרקעות לבניה).

לסיכום

מומחי נדל”ן מעריכים שאם הנתונים הללו יישארו גם במהלך שנת 2014 וגם שער הריבית במשק לא ישתנה הרי שהצפי לשנת 2015 הוא עליה משמעותית של 4% במחירי הנדל”ן. ולכן, אלו המזדרזים ברכישת נדל”ן בצ’כיה בתחילת שנת 2014 יהנו מעלייה יפה במחיר הנכס בזמן קצר יחסית.

לקריאת עוד מאמרים ומידע מעניין נוסף – לחצו כאן.

ליצירת קשר וקבלת מידע נוסף – לחצו כאן

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן