עדכון סוף 2021: מחירי הדיור עולים בכל צ’כיה ולא רק בפראג

אתר האינטרנט הצ’כי Valuo שמשמש ככלי נדל”ן מקוון לבעלי מקצוע בתחום, פרסם נתונים מצטברים על מכירות של דירות בחודשים אוגוסט ויולי ב-13 ערים בצ’כיה בשלוש השנים האחרונות.

הנתונים חשפו מגמה ולפיה מחירי הדיור עולם בכל רחבי צ’כיה ולא רק בפראג. ליתר דיוק, הנתונים הוכיחו שהמחירים בפראג עלו ב-38% מאז 2018 – העלייה הקטנה ביותר ברשימת 13 הערים.

במקום השני מהסוף נמצאת קרלובי וארי, שם מחירי הדיור עלו ב-48% ב-3 שנים. במקום הראשון נמצאת אוסטי נד ליבם (Ústí nad Labem) עם עלייה של למעלה מ-100% ואחריה אוסטרבה – עלייה של 98% ב-3 שנים.

העיירה Ústí nad Labem
העיירה Ústí nad Labem

מייסד חברת Valuo ציין שרק ב-2020 עלו מחירי הדיור ב- Ústí nad Labem ביותר מ-44%. עם זאת, הדירות בעיר נחשבות לזולות ביותר בצ’כיה – ממוצע של 31,316 קרונות צ’כיות למ”ר.

ולמרות שפראג הגיעה למקום האחרון מבחינת עליות המחירים, היא הייתה ונותרה העיר הצ’כית שבה מחירי הדיור הם היקרים ביותר – בממוצע 106,750 קרונות צ’כיות למ”ר. המשמעות היא שדירה בגודל של 75 מ”ר בפראג עולה כ- 8 מיליון קרונות צ’כיות, כאשר בשנת 2018 היא עלתה “רק” 5,800,000 קרונות.

המחירים של דירות יד 2 בפראג ב-2020 היו נמוכים יחסית: בממוצע 95,196 קרונות צ’כיות למ”ר, כאשר במהלך הרבעון הרביעי של השנה הם חצו את רף ה-100,000 קרונות למ”ר. המצב בפראג דומה לזה ששורר בשאר הערים בצ’כיה, כך שהמומחים מעריכים שצ’כיה נמצאת בשיאו של משבר דיור שנגרם ממחירי נדל”ן שמתייקרים. אגב, הם לא המציאו את הגלגל. קורה שם בדיוק מה שקורה בישראל, מצוקת דיור, חוסר בבניה חדשה שמביאים לעליית מחירים.

נתונים שפורסמו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של האיחוד האירופי על הרבעון הראשון של השנה , מצביעים על כך ששיעור צמיחת מחירי הדיור בצ’כיה הוא הרביעי בגובהו במדינות האיחוד האירופי!

והמחירים הולכים להמשיך ולעלות בשנים הקרובות…

בריאיון שהתקיים ב-Czech Radio אמר Petr Dufek, האנליסט הראשי של בנק ČSOB, שהוא לא צופה ירידה בשוק הנדל”ן בצ’כיה בקרוב. לטענתו, גם אם יוקפאו מחירי הדיור בצ’כיה מעתה ועד סוף השנה, הם עדיין יהיו גבוהים ב-8.4% מהממוצע בשנה שעברה!

המשמעות היא ששכירות הפכה לאופציית דיור פופולרית עבור צ’כים רבים, בעיקר בבירה פראג. הוכחה לכך נמצאת בידיה של סוכנות Bezrealitky, חברת תיווך שמשכירה כ-20% מנכסי הנדל”ן בצ’כיה וכ-40% מנכסי הנדל”ן בפראג. הם מדווחים על 47,000 השכרות של בתים ודירות בפראג בשנה שעברה – המספר הגבוה ביותר שחוו בצ’כיה אי פעם. באזורים אחרים במדינה המצב דומה, למשל באזור ליברץ הייתה עלייה של 38% בשנה שעברה בהשכרה של נכסי נדל”ן.

רוצים להשקיע בפראג? דברו איתנו, יש לנו עשור של ניסיון ומאות לקוחות מרוצים – נשמח להפוך גם אתכם לכאלה. צרו איתנו קשר.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן