עיריית פראג משיקה שירות מידע חדש לבעלי דירות תיירות

מועצת העיר פראג השיקה שני אתרי אינטרנט חדשים (shared-accommodation.praha.eu ו-sdileneubytovani.praha.eu) למשקיעים שמשכירים דירות תיירות בפראג באמצעות שירותים מקוונים כגון ,Airbnb Booking, Trivago ,Roomorama ו-VRBO. האתרים מיועדים הן למשכירי הדירות והן לשוכרים והם נכון להיום מספקים מידע באנגלית, צ’כית, גרמנית וצרפתית.

ראש עיריית פראג טוענת שהאתרים טובים לשני הצדדים: “התיירים בפראג יכולים למצוא באתרים אלו המלצות וכללים חשובים, למשל לגבי חוקי ההשכרה, הדרישה לשמור על שקט בשעות הלילה מ-22:00 עד 06:00 ומידע נוסף אחר”. “כמו כן, האתרים מספקים לבעלי הדירות מידע חיוני על המיסים שעליהם לשלם, על החובות העסקיות שלהם, על החובה ליידע את משטרת הזרים על אורחים בדירה וכדומה”.

עיריית פראג טוענת שרוב משכירי הדירות באמצעות אתרי אינטרנט לא משלמים את הנדרש מהם, כלומר 15 קרונות צ’כיות ליום כל אורח, מה שגורם לאובדן הכנסות של מיליונים לאוצר העירייה. באתרים החדשים מפורט מתי ואיך יש לשלם סכום זה לעירייה וכן מידע נוסף, למשל הצורך ברישיון עסק והצורך ברישום האורחים.

האתרים מזכירים למשכירי הדירות שבסוף כל חודש קלנדרי עליהם לדווח לרובע הרלוונטי נתונים שונים, למשל על מספר ימי השהייה של האורחים שמהם נגזר סכום האגרה הכולל. האתרים מזכירים גם שאי תשלום יכול לגרור קנס. כמו כן, יש לדווח למשטרה תוך 3 ימי עסקים ממועד תחילת הלינה על אירוח של תייר.

היתרונות באתרי המידע החדשים

דרישות אלו ממשכירי הדירות הם לטובתם מסיבה אחת – במקרה של בדיקה הם מכוסים באמצעות הצגת רישום האורחים הנוכחיים שמפרט את נתוניהם האישיים. האתרים טוענים שאי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש ושלכל משכיר האחריות למלא את חובותיו.

נכון להיום נראה שהרבה מבעלי הבתים מסתמכים על העובדה שקשה לפקח על אירוח משותף. חבר מועצת העיר Jan Wolf טוען שני דברים: מצד אחד בעלי דירות רבים אינם מודעים לחובותיהם ומצד שני המידע אינו תמיד נגיש. לטענתו הנגשת המידע היא צעד ראשון להבטחת מילוי החובות של בעלי הדירות.

אתרי האינטרנט מזכירים לבעלי הדירות דבר אחד – גם אם אתם מספקים שירותי אירוח לטווח קצר, אל תשכחו שהדירה נמצאת באזור שבו מתגוררים תושבים מקומיים. הכוונה היא להפנות את תשומת ליבם של המשכירים לכך שלא כל הדירות מתאימות להשכרה, למשל מבחינת בטיחות ותלונות שכנים.

כבר כיום לעיתים יש תלונות של שכנים שבסביבתן יש דירות שמושכרות לטווח קצר, בעיקר בנושא הרעש אבל לא רק: חלק מהתלונות טוענות שהשכרה לטווח קצר משנה את אופי השכונות, מעלה את מחירי השכירות והדירות כך שדיור בר השגה אינו בגדר הסביר.

התוצאות

בערים שונות בעולם הוגבלו האפשרויות של השכרה לטווח קצר, למשל בברלין רק מי שגר בנכס יכול להשכירו ומושתים קנסות גבוהים על העבריינים. בניו יורק ובאמסטרדם מוגבל מספר הימים שניתן להשכיר דירה במשך השנה ובווינה הגדילו לכת: יש רישום חובה של משכירי הדירות לטווח קצר, מה שהגדיל ב-50% את סכום המיסים שנגבו.

ומה בפראג?

אנחנו מאמינים שהסדרה של הנושא מרמזת על כוונתה של העירייה להסדיר את המצב הקיים ולא למנוע אותו ולכן עתידם של דירות התיירות עוד לפניהם. בכל מקרה, חברות ניהול שמתמחות בניהול של דירות תיירות בפראג מודעות לחוקים המקומיים ולרוב מקיימות אותם ולכן קחו המלצה חמה. השתמשו בשירותיה של חברת ניהול מנוסה וותיקה ואל תתפשרו על חברה שהוקמה לא מזמן או על חברה שאינכם סומכים עליה.

אם תצטרכו עזרה ברכישה או ניהול של דירות לתיירות נשמח לסייע לכם או להפנות אתכם. צרו איתנו קשר.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן