מחירי הדירות החדשות בפראג ממשיכים לעלות…

בפעם הראשונה בהיסטוריה של צ’כיה מחיר הרכישה הממוצע של דירות חדשות בפראג (בעיקר מחוץ למרכז העיר) עלה על 60,000 קרונות צ’כיות למטר רבוע, כפי שדווח במגזין הנדל”ן Real City במאי 2016. לפי ניתוחים כלליים של שוק הנדל”ן שהוכנו במשותף ע”י Real Estate Enterprises Trigema Skanska Reality, ו-Central Group מחיר הרכישה של דירה חדשה בפראג עלה ברבעון הראשון של השנה ב-8% אחוז בהשוואה לשנה שעברה מ-56,177 קרונות צ’כיות ל-60,517 קרונות למטר רבוע בממוצע. 

כפי שהוזכר בתחזית הנדל”ן ל-2016 שפרסמנו, המלאי של דירות חדשות בפראג יורד בהדרגה. אחת הסיבות העיקריות לכך היא הירידה באישורי בנייה שהוענקו ליזמי נדל”ן בפראג. לדברי מרסל סוראל, מנכ”ל חברת יזמות הנדל”ן Trigema, הטווח בין מספר הדירות החדשות המוצעות לבין הדירות שנמכרו מצטמצם כל הזמן, מה שגורם ללחץ רב ולהעלאת מחירי הדירות החדשות בפראג. מלאי הדירות החדשות ירד ברבעון של שנה זו מ-6450 ל-5250 דירות חדשות. מר סוראל מוסר שהסיבות העיקריות למצב הן הזמן הארוך של הליכים משפטיים בקבלת רישיונות בנייה חדשים, אי ודאות לגבי תקנים עתידיים בנוגע לרישיונות בנייה וכן העדרה של אסטרטגיה תכנונית לצורכי פיתוח עירוני בפראג.

מלבד הסיבות שצוינו לעיל המגמה של עליית מחירי דירות חדשות בפראג נתמכת ע”י ציפיות חיוביות למצבה הכלכלי העתידי של צ’כיה. הצ’כים מוכנים כיום לקחת משכנתאות גבוהות במקום להשתמש בחסכונות כדי לקנות דירה חדשה וזאת גם בגלל שער הריבית הנמוך שנמצא בשפל היסטורי. 

בהקשר להיצע של דירות חדשות חשוב לציין שדירות בגודל קטן ובינוני (עד 80 מ”ר) הן מבוקשות יותר מאשר בעבר. הדבר אמור במיוחד לגבי דירות +kk שהן המועדפות ביותר בקטגוריה זו ולכן ההיצע שלהן יורד. דירות אלו בדרך כלל נמכרות ראשונות כי הן הבחירה המועדפת למגורים וכן לקנייה לצורך השקעה (למטרות השכרה). למשל: בפראג 3, מהמיקומים המועדפים על משקיעים, דירות אלו מהוות כרגע רק 11% מהמצאי של דירות והמחיר הממוצע עבורן עומד על 62,767 קרונות למטר רבוע.

מוערך כי נמכרו 1600 דירות חדשות ברבעון הראשון של 2016 בפראג שהן 250 דירות פחות מאשר בשנה שעברה.

התפתחות המכירה של דירות חדשות בפראג בין 2013 לרבעון הראשון של 2016
גרף המראה את מחירן הממוצע של דירות חדשות בפראג (מחוץ למרכז העיר) בין 2013 לרבעון הראשון של 2016
 
 

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן