מחקר קובע: המחיה בצ’כיה זולה יחסית לממוצע האירופי

לפי נתונים של סקר שביצעה חברת Eurostat עולה שצ’כיה זולה יחסית לממוצע באיחוד האירופי. נתוני הסקר שבדקו מחירים של למעלה מ-2400 מוצרי צריכה ושירותים הגיעו למסקנה אחת – המחירים בצ’כיה ב-2017 היו זולים ב-69% מהממוצע במדינות האיחוד האירופי ובעיקר יחסית למדינות מערב אירופה.

לפי הסקר עולה גם כי המדינה היקרה ביותר באיחוד האירופי היא דנמרק והזולה ביותר היא בולגריה. בנוסף, הסקר מראה שמדינות גוש האירו יקרות יחסית למדינות באיחוד האירופי שלא אימצו את המטבע. למרות שהסקר לא כלל הבדלים בשכר או בכוח הקנייה התוצאות שלו מפתיעות.

למשל, הסקר העלה שיש פערים (עד 300%) ברמת המחירים הכללית של מוצרי צריכה ושירותים שונים באיחוד האירופי. כאשר פורטים את התוצאות לתחומים ספציפיים ההבדלים בולטים לא פחות, למשל, בשנת 2017 היה הפרש של 200% במחירי סל מזון ומשקאות (לא כולל משקאות אלכוהוליים) בין המדינות השונות.

מומחי Eurostat טוענים שההפרשים נובעים מהבדלים במיסוי בין המדינות השונות אבל הטבלה לא משקרת – צ’כיה פשוט זולה יותר. למרבה ההפתעה, לא היה ולו תחום אחד שבו המחירים בצ’כיה עלו על הממוצע באיחוד האירופי, אך היה תחום אחד שבו צ’כיה השתוותה לממוצע – תחום התקשורת.

ברוב המדדים המחירים בצ’כיה היו פחות מהממוצע, למשל במזון ומשקאות לא-אלכוהוליים (86% מהממוצע), רהיטים, אלכוהול וטבק (74%), דלק (87%), הלבשה (99%), אלקטרוניקה, מכשירי חשמל ביתיים והנעלה (93%).

בתחומים מסוימים צ’כיה הגיעה לתחתית הרשימה כאחת המדינות הזולות ביותר, למשל בתחום המחירים של מוצרי אלקטרוניקה (92% מהממוצע) ומסעדות ובתי מלון (60%) צ’כיה הגיעה למקום השלישי. בתחום ציוד התחבורה האישית צ’כיה הגיעה למקום השני (82%) ובתחום התחבורה היא הגיעה למקום הראשון (52% מהממוצע).

זו אגב אחת הסיבות המרכזיות לכך שצ’כיה בכלל ופראג בפרט נהנות בשנים האחרונות מהגירה חיובית מרחבי האיחוד האירופי.

רוצים לשמוע על אפשרויות ההשקעה שלכם כישראלים במדינה? צרו איתנו קשר

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן