כל מה שאתם צריכים לדעת על מערכת המיסים של צ’כיה

כל מה שאתם צריכים לדעת על מערכת המיסים של צ’כיה

חדירה לשוק חדש מחייבת ידיעה כללית של חוקי המדינה ובהם של מערכת המסים. להלן ההיבטים העיקריים במערכת המס של צ’כיה: (הממשלה המקומית מתכננת לשנות חלק מתקנות המס בשנת 2014)

שנת המס – תואמת לשנה הקלנדרית המסתיימת ב- 31 לדצמבר. חובת הדיווח על שנת המס מסתיימת בסוף מרץ של שנה הבאה.

מס הכנסה

הוא מהמסובכים במערכת המיסים. ראייה לכך ניתן למצוא בוויכוחים הרבים שמתקיימים בפרלמנט על רפורמה במס הכנסה:

  1. מס אישי – 15%. מוטל על כל הכנסה של יחיד, בצ’כיה או בעולם.

  2. מס חברות – 19%. מוטל על כל הכנסה שחברה יצרה בצ’כיה, למעט 3 חריגים:

  1. קרנות השקעה, קרנות פנסיה ומוסדות פנסיה: 5%

  2. הכנסות מבסיס מס נפרד (דיבידנדים מסוימים, הכנסות דומות מחו”ל): 15%

  3. השקעות מהותיות המיועדות להטבות מס, עד ל- 10 שנים. לפי הסכמים מוקדמים עם משרדי ממשלה וקרנות האיחוד האירופי.

מס ערך מוסף (מע”מ)

מושפע במידה רבה ממדיניות האיחוד האירופי. תעריף סטנדרטי, 20%, חל על רוב המוצרים והשירותים. שירותים מסויימים (למשל, תחבורה ציבורית) ומוצרים נחוצים (לדוגמה, מזון ומשקאות ללא אלכוהול) חייבים במס של 10% בלבד.

חוקי הרישום למע”מ

עסקים נדרשים לדווח לרשויות אם רשמו הכנסות העולות על 1 מיליון קרונות (בערך 200,000 ₪) ב- 12 החודשים ההקודמים. חובה לדווח לא יאוחר מה- 15 לחודש העוקב לחודש בו המחזור חצה את 1 מיליון הקרונות. עסקים זרים הפועלים באחת ממדינות האיחוד האירופי ומספקים סחורה לצ׳כיה, נדרשים גם הם לדווח לרשויות המע”מ, בהתאם לכללי המסחר. עסקים זרים נדרשים לדווח כדי לקבל זיכוי על מע״מ המשולם בצ’כיה לספקי סחורות או שירותים מקומיים.

עסקים זרים הפועלים ברפובליקה הצ’כית חייבים להגיש בקשה לרישום במשרדי מנהלת המס המקומי. סוחרים ועסקים הפועלים מחוץ לצ׳כיה נדרשים ליצור קשר עם המשרד המטפל בטלפון: 42022404311 או בפקס: 420224041911).המשרד ממוקם בכתובת: Finanční úřad pro Prahu 1 28 Štěpánská, 112 33 1 Praha.

הכנסות מדיבידנדים

חברות צ’כיות מחויבות בניכוי מס בגובה 15%.

מס בריאות

מעסיקים מחויבים לשלם לעובדים ביטוח בריאות. המעסיק משלם חלק מהסכום והשאר מנוכה ממשכורות העובדים: 9% משלם המעסיק, 4.5% העובד או 13.5% לעוסק מורשה (עצמאי). ביטוח בריאות מינימלי הוא חובה לכל בעל כתובת קבועה בצ’כיה (גם זרים), כמו גם ליחיד המועסק בחברה הממוקמת בצ’כיה.

ביטוח לאומי

יורואים

בתקופות בהן אזרח אינו עובד, חובה עליו לשלם ביטוח לאומי כדי לשמור על זכויות הפנסיה. התשלום החודשי המינימאלי הוא 1660 קרונות (לחישוב הסכום בשקלים לחצו: מחשבון קרונה-שקל).

מיסי נדל”ן

המס שמוטל על מכירת או העברת נדל”ן בצ’כיה הוא 4% ממחיר המכירה או הערכת השווי ע”י שמאי מוסמך (הסכום הגבוה מבין השניים). בעלים של מבנה או קרקע ישלמו מס השבחה בהתאם לסוג הנדל”ן, השימוש בו, מיקומו וכדומה. מס הרכישה עבר כמה שינויים עם השנים – ניתן לקרוא עדכונים כאן ובענייני נדל”ן הרי שמס ירושה הוא 0% בצ’כיה.

מכס

תשלום בעת יבוא סחורות ממדינה שאינה חברה באזור הכלכלי האירופי. לכל מוצר תעריף מסוים בהתאם להחלטות משרד המסחר והתעשיה ובהתאם להסכמים בינלאומיים עם מדינת הייצוא. ניתן למצוא את התעריף במערכת TARIC.

אמנות מס בין צ’כיה למדינות אחרות

צ’כיה חתומה על הסכמים רבים המונעים כפל מס, למשל עם מדינת ישראל. ניתן להוריד את קובץ האמנה מתחתית העמוד או לצפות בו בקישור: האמנה למניעת כפל מס בין ישראל לצ’כיה.

לפרטים נוספים בנושאי מיסוי בצ’כיה, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר. יועצי החברה ישמחו לסייע לכם.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן