מדיניות צ’כיה בנוגע לקנאביס

עיתון האקונומיסט טוען שצ’כיה היא המדינה הליברלית באירופה כלפי סמים בכלל וקנאביס בפרט, במיוחד בבירה פראג. אבל האמת מעט שונה.

מצד אחד – המדינה מתייחסת בסובלנות להחזקת סמים וזו אינה נחשבת עבירה פלילית עוד משנות התשעים. גם מקרי המוות בצ’כיה עקב שימוש בסמים קשים נמוכים מזה של מדינות אחרות ולפי הסקרים, 15% מאזרחי צ’כיה משתמשים בקנאביס. זהו אחד מהשיעורים הגבוהים בעולם בכלל ובאירופה בפרט.

בעקבות מחקר שהראה שמדיניות הענישה הגבירה את השימוש בסמים חוקק בצ’כיה ב-2010 חוק אי-הפללה (Coll 467/2009) . חוק זה מעמיד את צ’כיה בשורה אחת עם מדינות אחרות באירופה, כמו לטביה, איטליה, בולגריה וספרד, שאינן מעמידות לדין על החזקת כמויות קטנות של קנאביס.

החוק הצ’כי מאפשר אחזקת כמויות קטנות של כל סם, למשל 5 גרם חשיש וכ-15 גרם קנאביס. כמות גדולה יותר נחשבת לפשע וכך גם קנאביס שמכיל יותר מ-0.3% חומר פעיל. ב-2013 בית המשפט העליון הצ’כי הוריד את כמות הקנאביס המותרת ל-10 גרם.

מדיניות הסמים בצ’כיה

הטבלה הבאה מפרטת את מדיניות הסמים בצ’כיה

אחזקהמכירה/קנייהאספקהגידולהערות
אסורה מעל 10 גרםמכירה וקנייה של קנאביס רפואית מותרת אך כל מכירה/קנייה אחרת אסורהאסורה מעל 15 גרם אלא אם השמוש רפואיאסור מעל 5 צמחים לאדם. גדול למטרות רפואיות משתנה בהתאם לאישור הרפואיאחזקה מעל 10 גרם גוררת לרוב קנסות. קנאביס רפואי מותר מאז שנת 2013

בנוסף, מתקיימים בצ’כיה שלושה אירועים שנתיים בתחום הקנאביס.

  • פסטיבל “קנאפסט” שמתקיים בפראג ושנחשב לכנס הקנאביס הגדול באירופה. 
  • יריד קנאביס באוסטרבה בשם קונופסט
  • מצעד בשם Million Marihuana March שנערך בפראג החל מ-1998 . מצעד זה מתבצע בכ-300 ערים בעולם במסגרת המאבק ללגיטימציה של קנאביס בכל כמות שהיא. 

מצד שני – 43% מעבירות הסמים בצ’כיה קשורות לקנביס ומכירת וקניית סמים היא עבירה פלילית. המשטרה מבצעת לעיתים פשיטות קבועות על מקומות שמוכרים קנאביס ונותנת דוחו”ת על מכירת סמים.

אסור לעשן במקומות ציבוריים (בתי קפה, פאבים, מסעדות וכו’) מבלי לקבל אישור רשמי מבעלי המקום ואסור לעשן בפארקים ציבוריים. עישון במקומות ציבוריים יכול אף לגרור חיפוש גופני. אמנם אין ענישה בעקבות אחזקת כמויות קטנות של קנאביס, אך אחזקת קנאביס בכמות גדולה יכולה לגרור עונשי מאסר בהתאם למצב הקנאביס:

  • גידול של יותר מ- 5 צמחי קנאביס יכול לגרום למאסר של חצי שנה עד 5 שנים, תלוי בכמות (סעיף 285 בחוק העונשין הצ’כי – (Act No. 40/2009) .
  • צמחי קנאביס בתהליך הייבוש נחשבים למריחואנה וגוררים עונש בהתאם לעבירה של ייצור מריחואנה – מאסר של שנה עד עשר שנים, תלוי בכמות (סעיף 283).
  • קנאביס מיובש נחשב לסם ואחזקתו בכמות גדולה יכולה לגרור מאסר של עד 8 שנים (סעיף 284).

לגליזציה של קנאביס בצ’כיה

בתחילת נובמבר 2022 דיווח המגזין הכלכלי פורבס שצ’כיה ביחד עם גרמניה מתכננות מהלך של לגליזציה של קנאביס, זאת במטרה לסנכרן בין המדינות בכל הנוגע להנחלה ולאכיפה של חוקים בתחום זה.

במגזין מדווחים שבצ’כיה פועלים לאחרונה לקידום חקיקה שתאפשר שימוש בקנאביס לצרכי פנאי וגידול שלו, כאשר מתווה הקנאביס אושר בספטמבר 2022 ע”י הרשות הצ’כית למלחמה בסמים, באפריל 2023 ע”י הפרלמנט הצ’כי וצפוי להיות מוחל בתחילת 2024.

המגזין טוען שהמדיניות הצ’כית באה מתוך ראיית המציאות (צריכה בפועל של קנאביס) ומתוך מחשבה שצ’כיה כמדינה יכולה רק להרוויח מבקרה ושליטה על הנושא, הן מבחינת רשויות החוק והן מבחינת רשויות המיסוי.

הזדמנויות עסקיות וקנאביס רפואי בצ’כיה

החל מ-2013 קנאביס רפואי הוא חוקי בצ’כיה אך השימוש בו מוגבל – מגיל 18 בלבד וכטיפול במחלות הבאות בלבד: איידס, סרטן, טרשת נפוצה ופרקינסון. מרבית חברות הביטוח הרפואי בצ’כיה אינן מכסות טיפול בקנאביס רפואי והוא נחשב למוצר יקר-ערך.

עד כה רק חברה צ’כית אחת קיבלה היתר לגדל קנאביס רפואי, אך זהו קנאביס רפואי שמתאים אך ורק לטיפול בטרשת נפוצה. בנוסף, רק חברה אחת בצ’כיה זכתה ברשיון לייבא קנאביס רפואי מהולנד בשנה הראשונה ליישום החוק.

למעשה, נכון להיום, השימוש בקנאביס רפואי בצ’כיה הוא נחלתם של העשירים, אלו המסוגלים לממן בעצמם את הקנאביס הרפואי המיובא בעוד רוב החולים נשארים ללא מענה.

כדי לפתור את הבעיה החלו ב-2015 לגדל קנאביס רפואי בצ’כיה במרכז בינ”ל למחקר בקנאביס רפואי, אך הוצעו גם פתרונות נוספים כמו ייבוא קנאביס רפואי מישראל. עד כה משרד הבריאות הישראלי עומד בסירובו לאשר ייבוא קנאביס רפואי לצ’כיה.

לסיכום – בעיני רבים צ’כיה מצטיירת כמדינה ליברלית בתחום הסמים, במיוחד כלפי הקנאביס. עם זאת, תחום הקנאביס הרפואי בצ’כיה הוא תחום מתפתח והביקוש בו עולה על ההיצע. לכתבות נוספות על צ’כיה עברו אל מרכז המידע של Conbiz

שאלות נפוצות

האם מתקיימים בצ’כיה אירועים שונים בתחום הקנאביס?

בצ’כיה מתקיימים 3 אירועים שנתיים בתחום הקנאביס: פסטיבל קנאפסט בפראג, יריד קונופסט באוסטרבה ומצעד Million Marihuana March בפראג.

מהן האפשרויות העסקיות בתחום הקנאביס הרפואי בצ’כיה?

נכון להיום בתחום הקנאביס הרפואי פועלות בצ’כיה רק 2 חברות: חברה אחת שקיבלה אישור יבוא וחברה נוספת שקיבלה היתר גידול. המשמעות היא שמדובר בשוק מתפתח מבחינה עסקית.

האם שימוש בקנאביס רפואי נחשב חוקי בצ’כיה?

קנאביס רפואי הוא חוקי בצ’כיה החל מ-2013, אך השימוש בו מוגבל לבני 18 ומעלה ולצורך טיפול במחלות ספציפיות בלבד.

מה ההבדל בין קנאביס ומריחואנה מבחינת החוק בצ’כיה?

לפי החוק בצ’כיה, צמחי קנאביס בתהליך הייבוש דינם כגידול מריחואנה (1-10 שנים מאסר בהתאם לכמות הסם), אבל קנאביס מיובש נחשב לסם לכל דבר – מה שאומר שאחזקתו בכמות גדולה יכולה להביא ל-8 שנים בכלא.

Scroll to Top
יצירת קשר

    X
    צור קשר דילוג לתוכן